Yumurta

- 30/03/2014

“Yumurta” ile ilgili yaşanan tartışmaları kısaca hatırlayalım. Eleştirmenlerin filmin üzerine titremesi ve Sinan Çetin’in filmde “entelektüel bir kabızlık” olduğunu söylemesi, “Yumurta”yı “sanat filmleri” tartışmasının simgesi haline getirmişti. SİYAD’tan gördüğü ilgi Hıncal Uluç ve Mustafa Altıoklar tarafından da eleştirilmiş, Altıoklar filmin “kötü bir Nuri Bilge Ceylan taklidi” olduğunu dahi söylemişti. Üçlemenin son filmi “Bal” Berlin’den Altın Ayı’yla dönünce sinema eleştirmenleri “Yumurta’yı eleştirdiniz ama Bal Altın Ayı aldı” diyerek tartışmaya yepyeni bir boyut kazandırmışlardı son olarak.

“Yusuf Üçlemesi” olarak adlandırılan serinin ilk filmi “Yumurta” aslında hikayenin sonunu anlatıyor. “Yumurta”da Yusuf’un annesinin vefatı üzerine memlekete dönüşünü görüyoruz öncelikle. Yusuf İstanbul’da bir sahafçı olarak çalışan, daha önce şiir kitabı da yazmış biri. Annesiyle arasının pek iyi olmadığını annesinin ölümüne kayıtsız kalmasından pekala anlıyoruz. Memleketini sevdiği de söylenemez, cenaze biter bitmez yola düşmenin planlarını yapmakta. Memleketiyle hiçbir bağı yok. Annesi yıllarca, kendisi yöre halkı için bir şeyler yapıp Yusuf’un yaptığını söylemiş.

 Yumurta

Yusuf cenazenin ardından annesine yarenlik eden Ayla’yla aynı evde bir süre vakit geçiriyor. Ayla’nın ona bakarken derin derin nefes alışlarından Yusuf’a boş olmadığını anlıyoruz. Yusuf ise bu ilgiyi fark ederek, büyüdüğü yerde geçmişiyle de hesaplaşarak gitme planını sürekli erteliyor.

Yusuf’un yaşadığı bazı anların, verdiği garip tepkilerin çocukluğuyla ilgili olduğunu idrak ediyoruz etmesine de yoruma fazla açık bu bölümler hep havada kalıyor. Doğal diyalog sorununun kimi zaman yaşandığı filmde, Nejat İşler’in sade oyunculuğu imdada yetişiyor genellikle. Saadet Işıl Aksoy ise canlandırdığı karakter gibi, oyunculuğunda da bir heyecan, bir acemilik yaşıyor sanki.

 Yumurta

İlk bölümleri pek umut vermeyen “Yumurta” biz Yusuf’u tanımaya başladıkça sıkmayan bir film oluyor. Yusuf’u ne kadar tanıdığımız ise şüpheli. Bir türlü tam içine giremiyoruz karakterin. Belki üçleme olarak bakarsak yapbozun bir parçası diyebiliriz “Yumurta” için ama haliyle tek bir film olarak ele aldığımızda sıkıntılar baş gösteriyor. Bu haliyle kalibresindeki filmlerin gerisinde kalıyor. Yine de türü sevenler için kabızlık yaratacak bir havası da yok. “Türk işi sanat filmleri”ni sevmeyenler zaten beğenmeyecektir.

Filmin yönetmeni Semih Kaplanoğlu. Nejat İşler ve Saadet Işıl Aksoy’un yanı sıra Cengiz Bozkurt, Ufuk Bayraktar, Kaan Karabacak, Tülin Özen, Gülçin Santırcıoğlu ve Semra Kaplanoğlu oyuncu kadrosunu oluşturan isimler. 

Yumurta Yorumları

Yorum Yok


9 − = altı

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri