Yalan Dünya

- 08/12/2012
8,25(4 oy)

Ekranlarda uzun yıllar devam edip üstelik mizah dünyasına Burhan Altıntop gibi efsane bir karakter kazandıran “Avrupa Yakası”ndan sonra Gülse Birsel’in yeni projesi merakla bekleniyordu. Birsel’in yeni projesi “Yalan Dünya” çıktığı zaman diziyi kayıtsız şartsız sevenler de oldu, diziye zaman veren de, diziyi bir kenara atan da oldu.

 

“Yalan Dünya” tanıtımlarında uzunca bir süre “kültür çatışması yaşayan iki ailenin yaşadıkları” cümlesiyle seyirciye duyurulsa da dizinin başlamasına birkaç gün kala ne olduysa dizinin konusunun oyunculuk dünyası olduğu belirtilmeye başlandı. Fakat dizinin tanıtım şekli veya esas konusu ne olursa olsun Gülse Birsel’in dizilerinde konu ile yaşananlar arasında bir farklılık oluyor.

 

Mesela “Avrupa Yakası” yıllarca “Nişantaşı dizisi” şeklinde takdim edildi. Diziden geriye kalanlar ise yurdun çeşitli bölgelerinin şiveleriyle konuşan karakterler oldu. Nişantaşı’nda görebileceğiniz tipler ise figüran olmaktan öteye geçemedi.

 

Birsel’in yeni dizisi de “Cihangir dizisi” şeklinde sunuldu izleyene. Bu sefer bölgeye has karakterler de işin içinde olsa da, yine başı çeken tipler çevre şehirlerden gelip bölgeye yerleşmiş insanlar. Yani dizinin tanıtımı “modern insana” yönelik olsa da aslında yıllardır Türk filmlerinde başarıyla uygulanan uyumsuzluk parodisini izliyoruz Gülse Birsel’in dizilerinde.

 

Bir diğer nokta da dizinin başarılı olan bir karakterin sırtına yüklenmesi. “Avrupa Yakası”nda her bölümün yarısında Burhan Altıntop’u izliyorduk. Burada da ağırlık Orçun karakterine verilmiş durumda. Forumlardan ve internetten gelen güzel tepkiyi fırsat bilen Birsel, bu karakterin kaymağını da bir 8 yıl yiyeceğe benziyor.

 

Dizinin kimi bar sahnelerinin “How I Met Your Mother”dan, bazı espirilerinin de “Friends”ten alındığı yine internette konuşulan konulardan. Bir de senarist ve yönetmenin “Avrupa Yakası”ndaki isimler olması nedeniyle dizinin öncülünü andıran bir tavrı da yok değil.

 

Bazı transferlerle sezona hızlı bir giriş yapan dizi yayın saatinin değiştiği ilk haftasında zirveyi başka bir programa kaptırdı. Yine de dizinin uzun soluklu olacağını anlamak için TV eksperi olmaya gerek de yok.

Jale Atabey Özberk’in yönettiği dizinin etkileyici bir oyuncu kadrosu var: Olgun Şimşek, Beyazıt Öztürk, Altan Erkekli, Hasibe Eren, Füsun Demirel, Bartu Küçükçağlayan, Sarp Apak, Nihal Yalçın, Gönül Ülkü, Öner Erkan, Tuna Orhan, Erkan Meriçliler, Ömür Arpacı ve Gülse Birsel.

Yalan Dünya Yorumları

1 Yorum


+ yedi = 14

  • havalandırma 17 Ocak 2013 10:19

    Gülse Birsel’in bu projeside tuttu çünkü gerçekten iyi bir senarist

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri