Yahşi Batı

- 03/07/2010
6,75(8 oy)

Cem Yılmaz’ın “batı cephesine” bir tepki olarak kaleme aldığı, Ömer Faruk’un yönettiği yapım “Yahşi Batı”, Cem Yılmaz’ın bildik tarzından dışarı çıkmadığı fakat yine güldüren eğlenceli bir film.

Cem Yılmaz’ın yer aldığı filmlerin oyuncu kadrosunda pek bir sürpriz olmuyor bildiğiniz üzere. Bu filmde de Cem Yılmaz’ın yanında Ozan Güven, Zafer Algöz, Demet Evgar, Özkan Uğur, Dilek Çelebi, Uğur Polat ve Cansu Dere yer alıyor. Ali Taner Baltacı’nı yerine bu kez yönetmen Ömer Faruk Sorak.

Cem Yılmaz, “AROG” filminden sonra katıldığı bazı programlarda, yurtdışında kendisine en çok sorulan sorunun Türkiye’de deve olup olmadığı yönünde olduğunu,bir dahaki filminde bunun cevabının olacağını söylüyordu. Senaryoyu kaleme alan Cem Yılmaz dediğini de yapmış ve Batı dünyasını bir hayli eleştirmiş. Filmin kimi yerlerinde batıya geç gelen tuvalet alışkanlığını, Kızılderililere yapılan zulmü ve filmin geçtiği Amerika’da kol gezen kanunsuzluğu sıkı bir şekilde eleştirmiş.  Ayrıca deve muhabbetine burada da yer veren Yılmaz, İslam’ın çok eşliliği desteklediğini sanan bir kadına da “Yedi Kocalı Hürmüz” karakteriyle cevap veriyor. Cem Yılmaz milliyetçi duyguların aksine şunu söylüyor: Bizi çeşitli şekillerde eleştiren Batı’nın bizi eleştirmeye hakkı yok çünkü kendilerinin birçok davranışı zaten insani değil!

Filmde Aziz ve Lemi Bey’in Amerika’ya, Osmanlı Sultanı’nın hediye ettiği elması teslim etmeden, bir soyguna uğramaları sonucu Amerika’da mahsur kalmalarının hikayesi anlatılıyor.

Filmde Cem Yılmaz’ın tüm Türkiye’yi kendine hayran bırakan mizah anlayışı kendine fazlasıyla yer buluyor. Önceki tartışmalardan bıktığından olacak bu filminde küfür konusunda sözünü sakınmıyor Yılmaz’ın senaryosu. Popüler kültürden fazlasıyla yararlanan film KFC’den tutun da Red Kit’e, “Brokeback Dağı”na kadar birçok popüler kavrama gönderme yapıyor.

Uğur Polat’ın kısa ama hayli güldüren bir performans sergilediği film, vizyona çıktığı tarihte Demet Evgar’ın fiyasko yarattığına dair eleştirilere maruz kalmıştı. Fakat Demet Evgar, aktarılanın aksine akılda kalıcı bir performans sergiliyor.

Zaman zaman sinir bozan espirilerin de yapıldığı film, Yılmaz’ın etkisinin fazlasıyla hissedildiği yapım, Cem Yılmaz’ın önceki filmlerini”sevenlerin hoşlanacağı bir yapım. Yönetmen Ömer Faruk Sorak’ın etkisi filmde yeterince hissedilmiyor.

Yahşi Batı Yorumları

Yorum Yok


+ 5 = sekiz

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri