X Men: First Class | X Men: Birinci Sınıf

- 02/05/2012
9,50(4 oy)

İlk üç filmden sonra Wolverine karakterine odaklanan bir denemeden sonra “X Men” serisi yine Bryan Singer’ın öncülüğünde (kendisi bu kez yönetmen koltuğunda değil fakat hikayede imzası var ve yapımcılık görevini üstlenmiş), son yıllarda tüm popüler serilerin yaptığını yapıp hikayenin başlangıcına döndü.

Genel atmosfer özellikle sinema eleştirmenlerinin pek beğendiği soğuk savaşla ilgili. Soğuk savaş sürerken Amerika, Rusya’ya bir tehdit oluşturması için nükleer bombalarını Türkiye’ye konuşlandırmak istiyor. Çıkabilecek savaştan çıkarı olan bir grup mutant da ilgili kişileri ikna etmeye çalışarak ortalığı kızıştırıyor. Bu mutantları bir yandan engellemek için hükümet, çalışmalarını sürdürürken de bir yandan konuyla dolaylı yoldan ilgili bir intikam öyküsü izliyoruz…

“X Men: Fist Class” en büyük avantajını bir soğuk savaş atmosferi yaratarak değil de hikayeye yeni karakterler ekleyerek yapıyor. Ülkemizde çizgi roman düşkünlüğü pek üst seviyede olmadığı için ne yazık ki, yeni mutantlar da insanı heyecanlandırıyor. Mevcut mutantlardan eksik olanlar da var ki en önemli eksik Wolverine. Ama ilginçtir film boyunca aklınıza bile gelmeyecektir belki de bu karakterin yokluğu zira film Magneto ve Xavier arasındaki dostluğa dikkat çekiyor. Hatta Magneto’nun neden normal insanlara karşı nefret dolu olduğunu da filmin başlarında bolca gözlemliyoruz. Mutantlar arasındaki iyi-kötü safların oluşması filmin finaline kalıyor. Magneto yine karanlık bir karakter olmuş, Xavier ise çapkınlığıyla ön planda! Zaten iki karakter arasında geçmişte yaşanmış olaylar, yaşanan fikir ayrılığı önceki filmlerde de hissettiriliyordu bir şekilde, bu filmde tüm ayrıntısına kadar bu anlaşmazlığın köklerine iniyoruz.

Filmin sürükleyiciliğini yitirdiği pek çok an mevcut. Bilgisayar efektlerine aşırı yüklenildiği anlarda da bir yapaylık oluşuyor ister istemez. Fakat Bryan Singer’ın başlattığı üçlemeyi sevdiyseniz eğer, bu filmden de memnun kalacaksınızdır.

Filmin yönetmeni Matthew Vaughn. Xavier’e James McAvoy, Magneto’ya kariyerinin en iyi performansında Michael Fassbender hayat veriyorlar. Kevin Bacon’ı da nihayet kötü bir karakteri canlandırırken uzunca bir süre izleyebiliyoruz, epey süre sonra. Oliver Platt, Jason Flemyng, Jennifer Lawrence, January Jones ve Rose Bryne da diğer önemli isimler.   

X Men: First Class | X Men: Birinci Sınıf Yorumları

Yorum Yok


× 9 = dokuz

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri