Wreck-It Ralph – Oyunbozan Ralph

- 01/02/2014

Animasyon sinemasının altın çağının 2000’lerden başladığını farz edersek, yaklaşık on beş senelik bir değerlendirme alanı elde ediyoruz. İşte bu on beş senelik kısımda belki de en parlak fikirli animasyon “Wreck-It Ralph” diyebiliriz, hatta belkisi  de fazla.

 Wreck-It Ralph

“Wreck It Ralph” öncelikle çocukluğunu bizdeki tabiriyle “atari salonlarında” geçirmiş 20’li yaşlardaki seyirciler için bulunmaz bir kaynak. Filmde Street Fighter’dan Pac Man’e, Super Mario’ya kadar pek çok karakter mevcut. Başroldeki ise, “Tamir et Felix” adlı bir oyunda kötü karakter olan Ralph. Ralph, her gün ait olduğu oyunda bir binayı yıkmaya çalışıyor, Felix ise onu tamir ediyor. Oyunda kötü adam olan Ralph, yalnız başına bir çöplükte yaşıyor ve iyi karakterler tarafından dışlanıyor. Bu durumu kendine yediremeyen Ralph, pek çok kötü karakterin dahil olduğu destek grubunda da aradığını bulamayınca, bir iddia üzerine sevilen kişi olmak için başka bir oyunda madalya aramak üzere yola çıkıyor.

 Wreck-It Ralph

Ralph’in madalya ararken dahil olduğu Böcek oyununda olanlara kahkahalarla gülmemek elde değil. Belki bu kadar çok, insanı sesli güldüren! sahnesi yok fakat Ralph’in sonradan kendisini içinde bulduğu ve kötü adam olmanın o kadar da kötü bir şey olmadığını! keşfedeceği “Sugar Rush” oyunu da rengarenk bir atmosfere ve şirin mi şirin küçük yarışçı kızlara sahip. Ralph burada farkında olmadan bir felaketin fitilini ateşlerken, arızalı olduğu için dışlanan bir küçük kızla iş birliği yaparak, kaybettiği madalyasını geri almaya çalışıyor.

Herhalde filmin en büyük eksisi, başlangıçta izleyenleri çeşitliliğiyle umutlandırıp sonradan tek bir oyunun içine hapsolması. Sürprizi bozmamak için karakter adlarını sıralamayalım fakat Ralph’in dahil olduğu kötü adam destek grubu sahnesi görülmeye değer. Sugar Rush’ta ise renkliliğe bakınca, sanki filmde bir Tim Burton dokunuşu görüyorsunuz. Zaten “Sugar Rush” yaptığı şeker vurgusuyla “Charlie’nin Çikolata Fabrikası”ndaki görselliğe benzer bir tema sunuyor.

 Wreck-It Ralph

Finaline doğru giriştiği sanal reklamlarıyla biraz ivmesini düşürse de, sahip olduğu müthiş fikri doğru işleyen bir senaryoya ve aksamayan bir yönetmenliğe devredince, seyircisini on ikiden vuran bir film çıkıyor ortaya. Fabrikasyon animasyonların cirit attığı son yıllarda, kendisine özel bir yer ediniyor.

Filmin yönetmeni Rich Moore. Orijinal seslendirme kadrosundaki isimler ise John C. Reilly, Sarah Silverman, Jack Lynch, Jack McBrayer ve Alan Tudyk.

Wreck-It Ralph – Oyunbozan Ralph Yorumları

Yorum Yok


+ üç = 6

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri