When Harry Met Sally… | Harry ile Sally Tanışınca

- 13/06/2010
6,57(7 oy)

Sonunda basit bir finale teslim olsa da “When Harry Met Sally… – Harry ile Sally Tanışınca”, büyük bölümünde farklı sözler sarfeden, türün meraklılarının ilgi göstermesi gereken bir film.

Filmde, genç görünümleriyle Billy Crystal ve Meg Ryan başrollerde yer alıyorlar. Carrie Fisher, Bruno Kirby, Steven Ford ve Lisa Jane Parskey de yan rollerde yer alıyorlar. Filmin yönetmeni Rob Reiner.

Film uzun yıllara yayılan bir hikaye anlatıyor. Sally (Meg Ryan) ve Harry (Billy Crystal) bir yolculuk sırasında tanışıyorlar. Bu iki üniversite öğrencisi yol boyunca ilişkiler hakkında konuşuyorlar. Yalnız Harry’nin söyledikleri ezber bozcak cinsten şeyler. Mesela bir kadınla erkeğin asla arkadaş olamayacağını, çünkü erkeğin tek amacının seks olduğunu söylüyor. Sally “Benim erkek arkadaşlarım var” dediğinde Harry’nin cevabı hazır: “Sen olduğunu sanıyorsun!”. Yani film daha ilk dakikalardan bol bol pembeye bulanmış aşk ve çeşitli romantik numaralar bekleyen seyirciyi ters köşeye yatırıyor. Harry ve Sally daha sonraları da tesadüfen karşılaşıyorlar. Son tahlilde ikisi de evliliği istemeyen ve ilişkilerden sıkılmış kişiler olduğundan beraber uzun soluklu ve hiçbir şeyin saklanmadığı bir arkadaşlığa yelken açıyorlar…

Film büyük bir kısmında tipik romantik-komedilerin aksine gerçekleri çekinmeden dile getiriyor. Sally’nin, Harry’nin söylediği pek çok şeye şaşırması ve sorunun Harry’de olduğunu düşünmesi pek çok şeyi özetliyor aslında: Harry, “çok fazla gerçek” konuştuğu için Sally’ye pek inandırıcı gelmiyor!

İlerleyen kısımlarında film bilindik bir sona doğru sürüklense de yine de arada çarpıcı gerçekleri dillendirmeye devam ediyor. Bazı sahnelerin arasına giren evli çiftlerin tanışma hikayeleri de filme yarıyor. Bilindik son geldiğinde ise yapım abartıya kaçmıyor ve ortaya büyük bir mutluluk tablosu koymuyor.

Bazı gediklerinden dolayı türdeşi “Annie Hall” gibi çok farklı bir noktaya yerleşemese de “Harry ile Sally Tanışınca” hoş ve akıcı bir film.

When Harry Met Sally… | Harry ile Sally Tanışınca Yorumları

Yorum Yok


iki + = 4

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri