Vicky Cristina Barcelona | Barselona Barselona

- 26/09/2011
7,25(4 oy)

Hatırlarsanız “Vicky Cristina Barceolna” vizyona girdiğinde oyuncu kadrosu büyük ilgi görmüş ve Javier Bardem, Scarlett Johansson ve Penelope Cruz üçlüsünün bir araya gelmesi heyecanla karşılanmıştı. Filmde adı geçen Vicky karakterini “The Prestige”de yine Scarlett Johansson’la birlikte rol aldıkları ve “Frost/Nixon” ve “The Town” gibi filmlerde de rol alan İngiliz aktris Rebecca Hall canlandırıyor. Medyanın gösterdiği ilgi azlığının aksine film çoğunlukla Vicky karakterinin derinliğine odaklanıyor ve Penelope Cruz da sürekli bahsi geçen fakat az görünen bir karaktere hayat veriyor.

 Filmde Vicky ve Cristina, yaz ayında hem tatil hem iş için Barcelona’ya gelmiş iki arkadaşlar. Barcelona’da tanıştıkları ve ilk başta isimlerinin pek de olumlu cümlelerde duymadıkları Juan Antonio ile bir arkadaşlık kuruyorlar. Cristina daha dışa dönük, farklı heyecanlar arayan ve ilişkiler konusunda katı duvarlara sahip olmayan biri. Vicky ise her şeyi ölçülü yaşayan, fazla heyecandan hoşlanmayan ve aynı bu ayarlara sahip müstakbel eşiyle evlilik planları yapan bir karakter. Fakat Vicky’nin içinde, durmadan eleştirdiği Cristina’ya benzer bir parça da var. Vicky, her şeyi planlı programlı yaşarken içinden bir ses de ona farklı bir hayatı seçebileceğini söyleyip duruyor. Juan Antonio da bu sesi daha da körüklüyor ve Vicky içinden çıkılması zor bir kişisel çatışmanın ortasında buluyor kendini.

 Aslında Vicky’nin yaşadığı iki yönlü bir çatışma. Bir yandan hali hazırda bulunan nişanlısıyla ömrünün tamamını dengeli bir şekilde geçirebileceğine inanıyor fakat kendini Juan Antonio’nun çekimine kaptırmaktan kurtaramıyor. Üstelik Juan Antonio, daha en başından cinselliğin kendisi için bir amaç değil de araç olduğunu söylemiş vaziyette. Vicky, etkisine kapıldığı bu adam için nişanlısını bıraksa dahi ondan bir karşılık alamayacağı aşikar. Bu yüzden kendisinin de dediği gibi “nerede olduğunu bilmiyor”. Üstelik Juan Antonio da Cristina’ya ilgi duymaya başladığını dile getiriyor. Yani gayet rayında ilerleyen iki farklı ilişkiyi Vicky istemeden olsa bozmak niyetinde. Film de bu duygunun üzerine gidiyor. İşin içinde sonradan, Juan Antonio’nun eski eşi de dahil olunca tüm ilişkiler bir yumak halini alıyor.

 Adından da anlaşılacağı üzere film bir süre de olsa Barcelona sokaklarını oldukça etkin kullanıyor fakat yine de şehrin arka planda kaldığını söylemek gerek. Yıldız oyuncuların arasından en iyi performansı sergileyen ise açık ara Javier Bardem oluyor. Penelope Cruz ise oldukça itici bir rolle karşımızda. Filmin senaristi ve yönetmeni ise insan ilişkilerine el atmayı seven ve geçmişinde “Annie Hall” ve “Match Point” gibi etkileyici işleri bulunan Woody Allen.

Vicky Cristina Barcelona | Barselona Barselona Yorumları

1 Yorum


+ 4 = beş

  • yusuf 23 Ekim 2011 10:28

    fılmın kalıtesı ıyı olmasına ragmen zaman kaybı yaratan bır fılm baska sey ızleyın derım.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri