Vertigo

- 28/10/2010
7,25(8 oy)

Ünlü İngiliz yönetmen Alfred Hitchcock’un en ünlü filmlerinden ve çoğunlukla en iyi filmi olarak kabul edilen “Vertigo”, filmi izlemeyenlerin sandığının aksine yükseklik korkusu anlamına gelmiyor. Yükseklik korkusu olan akrofobinin yarattığı baş dönmesi vertigo olarak adlandırılıyor. Fakat bu vertigo filmin önemli bir bölümünde konuşulmuyor zaten. Gerektiği yerde kendini gösterip, karakterinin ileride çekeceği duygusal zorlukların bir aracı oluyor.

Hikaye emekli bir polis olan Scottie’nin arkadaşının ısrarı üzerine aldığı bir dedektiflik işi ile ilgili. Scottie’nin arkadaşı Gavin, ondan eşini takip etmesini istiyor. Sebebi ise eşinin son günlerde bir hayli tuhaf davranıyor oluşu. Scottie bu takip süresince fantastik bazı fikirlerin peşinden gitmeye başlıyor ve tam olarak ne olduğuna kendi de karar veremiyor. Daha sonra bunun, eski zamanlarda yaşamış bir kadının ruhuyla ilintili olduğu sonucuna varıp, Gavin’in eşi Madeleine’in bu gizemini çözmeye çalışırken, Madeleine’e gittikçe bağlanıyor. Filmin büyük kısmı bu ikili ilişkiye göz atarken, bir süre neredeyse Madeleine’in gizemini dahi arka plana atıyor. Hikaye bu şekilde sürdükçe izleyen de haliyle “bu filmi özel kılan ne?” sorusunu soruyor. Bu kısımda Hitchcock pek tarzı olmayan bir şekilde önce sürprizine zemin hazırlıyor, ardından da büyük sürprizini izleyiciye sunuyor. Hitchcock’un gerçekliğe doğrı attığı oldukça zekice bu adım, geride bazı soru işaretlerini bıraksa da büyük ölçüde izleyiciyi tatmin ediyor. Bu sayede filmi özel kılanın ne olduğu da anlaşılıyor.

Gerilim ustası olarak bilinen yönetmen, bu çalışmasında beklentinin altında kalsa da, buradaki derdi de bu değil zaten. Psikolojik yönü ağır basan bir hikayeye odaklanan Hitchcock bunun hakkını da veriyor. Finali de hayli şık olan yapımın, Hitchcock’un “Kuşlar”ı ve “Arka Penceresi” ile beraber en iyi filmlerinden biri olduğu söylenebilir.

Filmde Kim Novak ve James Stewart başrolleri paylaşıyorlar.

Vertigo Yorumları

Yorum Yok


dokuz + = 13

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri