">
">

Vavien

- 21/12/2009
10,00(1 oy)

Engin Günaydın’ın senaryosunu yazıp, başrolünde de yer aldığı “Vavien”, ilginç konusuyla seyircinin ilgisini ayakta tutmayı başarsa da, finalinden önce girdiği dönemeç film için pek hayırlı olmuyor.

“Vavien”in oyuncu kadrosunda Engin Günaydın, Binnur Kaya, Settar Tanrıöğen ve Serra Yılmaz gibi isimler yer alıyor. İlker Aksum da konuk oyuncu olarak karşımıza çıkıyor. Filmin yönetmenliğini Yağmur Taylan ve Durul Taylan üstlenmişler.

“Vavien”de Celal adlı bir elektrikçinin ailesiyle yaşadığı tuhaf ilişki konu alınıyor. Celal (Engin Günaydın), artık gözüne çekici gelmeyen karısı ve varlığından pek memnun gözükmediği çocuğu ile, zorunlu bir hayat sürmektedir. Bir yandan da gittiği pavyonda Sibel adlı bir kadına aşık olmuştur. Celal, karısının para biriktirdiğini bilmektedir ama karısı bu işi gizlice yaptığını düşünmektedir. Celal, etrafında “mutlu birşeyler” göremedikçe ailesini suçlamaktadır ve artık bir çıkış yolu bulmanın zamanının geldiğini düşünmektedir…

“Vavien”, girişinde karakterleri ile ve özellikle ilgilenmesi gereken kişi olan Celal ile oldukça yakından ilgileniyor. Türk aile yapısını, dışarıdan sorunsuz görünen ama içten içe çürümüş ve yıkılmak üzere olan aile yapısını anlatmaya koyuluyor film. Celal’in “güzelliği” başka yerde araması ve eşi ve çocuğunu bu yolda bir engel olarak görmesini, acele etmeden, sindirerek anlatıyor. Ama bir süre sonra anlıyoruz ki filmin derdi aile yapısını anlatmaktan ziyade aile içindeki güzelliklermiş. Yani mutluluğun uzaklarda değil, ne kadar “eskimiş” de olsa aile bireylerinde olduğunu göstermeyi amaçlıyormuş. Yani finaline geldiğinde, başlangıçtakinden farklı şeyler söylüyor film. Filmin felsefesindeki bu değişimi olumlu veya olumsuz bulmak size kalmış. Bu konudaki görüşünüz, film hakkındaki duygularınızı belirlemede de etken olacaktır.

Bunun dışında filmin “ağır aksak” ilerleyen bir film olduğunu belirtmekte yarar var. Oyuncuların da söylediği gibi komedi filmi değil, bir kara komedi. Yani filmde yaşanan zıtlıklara gülümsemeniz olası, bunun dışında kahkahalar attığınız bir bölüm mevcut değil.

Belli ki Engin Günaydın da, Binnur Kaya da bu “komik insan” imajından kurtulmak istiyorlar. “Avrupa Yakası” adlı dizide üzerlerine yapışan bu etiketten kurtulmak için çok çabalasalar da, başarılı olmaları pek mümkün gözükmüyor. En azından benim görüşüm bu.

Fazla beklenti içine girmediğiniz taktirde, kısmen de olsa memnun ayrılabileceğiniz bir film “Vavien”.

Vavien Yorumları

Yorum Yok


− bir = 7

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri