"> ">

Valkyrie | Operasyon Valkyrie

- 18/08/2009
7,13(8 oy)

“Operasyon Valkyrie” en çok Tom Cruise için faydalı olmuş. Cruise, başarılı bir yönetmenle, iyi bir filmde sergilediği kalburüstü oyunculukla, kendisini sürekli “yeteneksiz” olmakla “eleştirenlere” de cevap veriyor.

“Operasyon Valkyrie” Hitler’e yapılan başarısız bir suikast girişimini konu ediyor. Albay Stauffenberg öncülüğünde başlatılan suikast sürecini aşama aşama izlerken, Nazi Almanya’sında, subaylar arasında görülen görüş ayrılıklarına da tanık oluyoruz.Daha fazla...

Yönetmen Bryan Singer’ın adı, en çok “Usual Suspects-Olağan Şüpheliler” ile anılıyor. Birçok izleyici de Singer’ın başyapıtı olarak bu filmi görmekte. Bunun dışında, “X Men” serisindeki ilk iki filmin altında imzası bulunmakta. “X Men”in üçüncü filmine (Son Direniş) bakınca, Singer’ın “farklılığı” bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Zaten ele aldığı konu ne olursa olsun, onu “sıradanlıktan” çıkarmayı başaran bir yönetmen Singer. “Operasyon Valkyrie”da da ince eleyip sık dokumuş. Yani ele aldığı olayın vahametinin farkında. Filmin başından sonuna kadar da izleyenin dikkatini bir şekilde filmde tutuyor. Fakat “Usual Suspects”den beri, bu filmi arka plana itecek bir başarısı da yok. Çektiği filmlerin birçoğunun başarılı olduğu da söylenebilir. “Operasyon Valkyrie”da da çıkan filme baktığımızda, Singer’ın kendini geliştirdiğini söylemek mümkün değil. Ama her zaman ki çizgisini koruyup, izlemekten keyif alınacak bir iş çıkardığı söylenebilir.

Yan karakterlerin başarısı, filme önemli bir artı kazandırıyor. Özellikle “Tom Wilkinson” oyunculuk olarak üzerine düşeni fazlasıyla yapmış. Fakat başroldeki Tom Cruise’un başarısı için ayrı bir parantez açmak lazım. Çünkü filmin çekimleri sürerken, Cruise’un bu rol için ne kadar uygun olduğu, gerçek Stauffenberg’e benzeyip benzemediği vs. konuları tartışılmıştı. Hatta Cruise’un kısa boylu olması bile sorun edilmişti. Ama Cruise, bu filmdeki başarısıyla büyük bir alkışı hak ediyor bence. “Son Samuray”dan bu yana yükselen bir grafiği var. “Collateral”dan “Lions for Lambs”e kadar, rol aldığı filmlerde çıtasını yükseltmesine rağmen, magazin basınında çok fazla görünmesi -üstelik çok iyi de görünmüyor!- sebebiyle, bir oyuncu olarak hak ettiği değeri bulamamakta. “Robert Redford”tan “Neil Jordan”a “Michael Mann”e kadar, usta yönetmenlerle çalışmasına ve bu çalışmalardaki başarısına da fazla dikkat edilmiyor bu yüzden. Gerçi böyle devam ederse -tüm olumsuzluklara rağmen- yıllar sonra da olsa hak ettiği değeri göreceğini düşünüyorum.

Filme dönersek, karşımızda görülmesi gereken iyi bir gerilimin durduğu söylenebilir. İyiden iyiye sırtını yeniden çevrimlere yaslayan Hollywood’ta da, halen böyle başarılı yapımlar görmek sevindirici.

Valkyrie | Operasyon Valkyrie Yorumları

Yorum Yok


beş − = 3

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri