V for Vendetta

- 14/03/2007
8,96(76 oy)

Alan Moore’nin çizgi romanından beyazperdeye uyarlanan 2006 yılı başlarında vizyona girmiş enfes bir film. Hem senaryosu hem de oyunculuğuyla “enfes” kelimesini gerçekten de hak eden ve tavsiye edebileceğim bir yapıt olmuş.

Filmin konusu, içerdiği sahneler ve özenle seçilmiş cümleler aklınızdan uzun zaman çıkmayacak. “Remember, remember, the fifth of November” cümleleriyle başlayan film, 400 yıl önce Guy Fawkes tarafından yapılan Barut komplosu adıyla bilinen İngiliz Parlamento binasının havaya uçurulması girişimine atıflarla başlıyor ki kahramanımız V’yi de onun maskesiyle görmekteyiz. Film boyunca altı çizilmesi, üzerinde uzun uzun düşünülmesi ve konuşulması gereken öyle replikler var ki bazen film izlediğinizi dahi unutuyor, olayın geçtiği 2020’li yılları bırakıp günümüz ortamında yansılarını aramadan kendinizi alamıyorsunuz. Aksiyon sahneleri ve müzikleri de filmin başarısı ile aynı oranda başarılı. V for Vendetta İngiliz&Alman ortak yapımı bir film, filmdeki enfes repliklerden zaten Amerikan işi olmadığı hemen belli oluyor, belki de bu nedenle bu film hak ettiği ilgiyi ve yankıyı bulamıyor.

Başroldeki maskenin altında Matrix filmindeki Ajan Smith rolünden dolayı suratını hiçbir zaman unutmayacağımız Hugo Weaving var. Evey rolündeki Natalie Portman’ın aksanıyla ve oyunculuğuyla parmak ısırtıyor, o güzelim saçlarına da üzülmeden edemiyoruz. Başbakan rolündeki John Hurt ise rolünün hakkını çok iyi vermiş, aslında biraz makyajla bu adama Hitler rolü de gidermiş ya konumuz o değil. Sözün özü Wachowski kardeşler çok iyi bir iş çıkarmışlar ortaya, izlememezlik yapmayın.

V for Vendetta Yorumları

21 Yorum


sekiz − 1 =

 • yamahe 17 Mart 2007 17:49

  Hugo Weaving, V’nin öfkesini, aşkını vb. duygularını bir maskenin ardından güçlü bir şekilde hissettiriyor. Sesini hiç kullanmadan karaktere ait tüm ögelerin yansıtıldığı güçlü oyunculuklara şahit olmuştuk, yüzünü hiç göstermeden bunu başaran başka bir örnek yok sanırım.

  Özgürlüğü, başkaldırıyı ya da en doğru ifadeyle anarşizmi başarılı bir şekilde ele alan V For Vendetta için ‘kült bir yapım’ demek abartı olmaz.

 • eRay 4 Haziran 2007 20:07

  Bana göre şu ana kadar LOTR’den sonra gelen en iyi film.İnsanın izledikten sonra bir anda "Freedom Forever" nağralarıyla caddede koşası geliyor :)

 • kimmy 2 Kasım 2007 17:29

  müthis bir sey ya izledim ve hayran kaldım.hayatımda izledigim en iyi filmlerden biri ve hugo weaving cok güzel oynamıs.ayrıca natalie portman’ında hakkını verelim oda süper.

 • kimmy 6 Kasım 2007 19:42

  filmde v’nin evey’e asık oldugu cok acıkca gösteriliyor.hatta bir yerde maskesini cıkartıp karsıdaki camı kırdıgında anlasılıyo:D

 • technoise 9 Aralık 2007 19:12

  Çok çok çok iyi bir filmdi. Sinemadan çıktığımda hiç bu kadar  doymuş hissetmemiştim. Çok az filmden böylesi bir haz aldım. Mükemmeldi.

 • ömer faruk 26 Aralık 2007 18:11

  çok güzel bir filim babam bana izletti ve ben aynen böyle dedim ben hayatımda böyle bir filim görmedim  bu sistem böyle oldukça böyle filmler her zaman çekilecektir ve bence çekilmelide çünkü böyle film ler insanın zihnini açıyor daha doğrusu ufkunu açıyor
   

 • einstein 31 Aralık 2007 16:02

  bu filmi izleyemeyi kaçırdım ama öylenenlerden güzel bir film olduğu kesin yalnız fimdeki maskenin görüşü ile hugo weaving in yüzü uyuşmuyor

 • yavuztoy 19 Şubat 2008 0:18

  oldukça iyidi, vizyona girdiği dönemi hatırlıyorum da; elle tutullur bir film bu vardı sinemada izlenecek

 • sinema 31 Mart 2008 4:04

  bir filmi izlerken hep önyargılı olmuşumdur.. bu filmdede aynı önyargı oluşmuştu.. yine bir çizgiroman moda oldu gibisinden.. yalnız bu diğer uyarlamalardan çok farklı.. karakterimizin ne özel bir gücü var nede ölümsüz; hikaye hayal ürünü olmaktan öte; olasılıklar içerisinde, hatta doğruluk payı bana göre var; ben filmleri orijinal dilde izlemeyi seven biriyim yalnız diğer yorumlarda denildiği gibi turkçe dublajı çok güzel yapılmış seslendirmeler karakterlerle tam uyum içinde.. V karakteri harika yapılmış, natalia portman’ın oyunculuğuda tartışılmazdı.(özellikle aslım’ı tuttuğu andan itibarenki 10 dakika süper bir oyunculuk)sizdede yeter artık çizgiroman filmlerinden diye bir düşünce varsa gerçekten bu düşünceyi bu filmlik bertaraf edin ve izleyin 10 üzerinden 8 i hakkediyor.

 • Karaaslan 12 Nisan 2008 9:20

  Hayır dostum, bence 10 üzerinden 10, neden 8 ne eksik ki, V istediği ve yaptıkları açısından + iyi idrak edebilmek için birkez daha izlenmesi gerek hatta. güzel bir filmdi…

 • Sinema Sever 18 Nisan 2008 0:48

  Doyurucu bir filim idi Stephen Fry ve Hugo Weaving bence süper performans gösterdiler

 • a9ıf 17 Haziran 2008 14:34

  bütün sahnelerini htrladığım beynime kazınan tek flim her cümlesi mükemmel her sahnesi olay V yi asla unutmayacam ben ona aşığımmmmmm:):) tek bi lafına fikirlere kurşun sıkılmaz

 • waratte 22 Ağustos 2008 15:23

  İzlediğim kaliteli filmlerden biri daha…Replikleriyle , senaryosuyla akılda kalıcı , etkileyici bir film…Sinemaseverlerin kaçırmaması gereken bir yapıt Filmden replik; "Bu maskenin altında etten daha fazlası var  , bu maskenin altında bir fikir var ve fikirlere Kurşun işlemez"

 • Tozkoparan 16 Eylül 2008 15:32

  harbiden çok iyi film olmuş yav, siyaset/tarih sevmeyenler sıkılabilir amaaksiyonu için bilenem izleyebilerler (;

 • Barış Aslan 24 Aralık 2008 7:31

  bu filmi izlemeden ölmeyin,tek diyeceğim bu.

 • corkscreew 14 Ocak 2009 19:58

  bir başyapıt , öyle izlenip unutulacak bir film değil.  dünyaya vermek istediği mesaj , ancak bu kadar mükemmel bir senaryo ve oyunculuklarla  ortaya konabilirdi sanırım .  artık Wachowski kardeslerin yeni eserlerini büyük merakla beklemek vazgeçilmez bir heyecan.

 • yasin 26 Nisan 2009 0:23

  super bı fılmdı kıtabıını okuduktan sonrada muhtesem oluyo gunumuzde oldugu gıbı super 3 gucun barış ıcın savasması .kıtabın ısmı 1984 george orvell

 • gökçe nil aygün 8 Ağustos 2010 18:44

  ben bu filmi 12 kere izledim her seferinde ağladım her izlediğimde onu yaşadım henüz 13 yaşında olmama rağmen herşeyi görüyorum

 • gökçe nil aygün 8 Ağustos 2010 18:46

  bu film benim hayatımın bir parçası…

 • ahmet 10 Haziran 2011 21:55

  Benim için Sinemada son nokta… Daha iyisi Kaç yıl sonra gelir acaba..

 • Villain 22 Ocak 2013 1:28

  10 üzerinden 11 ,bu dalda bunun gibi bir film birdaha asla gelmez

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri