Uzak

- 05/09/2009
7,00(9 oy)

Cannes Film Festivali tarafından “tescilli” yönetmen Nuri Bilge Ceylan, büyük bir izleyici kitlesinin dikkatini ilk defa “Uzak”la çekmişti. “Uzak”tan önce, yalnızca özel izleyicisinin büyük ilgi gösterdiği bir yönetmendi Nuri Bilge Ceylan. Bu filmle gelen Cannes Film Festivali Büyük Jüri Ödülü ve Muzaffer Özdemir ile Mehmet Emin Toprak’ın kazandığı En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, ödüllerin Le Figaro ve Le Monde gibi gazetelerde, festival yorumu yapılmasına rağmen adının pek geçmemesi vs. ile sinema dünyasını uzun süre meşgul etmişti “Uzak”. Gerçi daha sonra Avrupa basınından hak ettiği ilgiyi görmüştü film ve Nuri Bilge Ceylan özellikle son filmi “Üç Maymun” ile yine Cannes’da aldığı En İyi Yönetmen Ödülüyle, Türkiye’nin en iyi yönetmenleri arasındaki yerini sağlamlaştırmıştı.

“Uzak”ta iş bulmak için İstanbul’a gelen Yusuf’un, memleketlisi Mahmut’a geçici bir süre misafir olması ve bu sırada Mahmut’un Yusuf’tan yavaş yavaş rahatsızlık duyması anlatılmakta. Zaten bu iki karakter de birbirlerinden oldukça farklı hayat tarzlarına sahipler. Mahmut tek başına yaşamakta, yıllar önce eşinden boşanmış, boşanmalarının üzerinden uzun süre geçmesine rağmen eşine hala içini dökememiş. Fotoğrafçılık yapıyor ama gördüğü eşsiz bir manzara karşısında bile “üşenen” bir tip. İdeallerinden uzaklaşmış, kendine, içinde kendinden başka kimsenin olmadığı bir dünya kurmuş. Ve bu dünyanın bozulmasına tahammülü yok. Yusuf’la anlaşmazlığa düşmesi de bu yüzden oluyor.

Mahmut, Yusuf gelir gelmez ona kaç gün kalacağını soruyor, hemen evin kurallarını belirtiyor. Yusuf ise Mahmut’a göre daha rahat biri. Bir odadan çıktığında, ışığın açık olup olmadığına bile bakmıyor. Ayakkabılarını evin içinde açıkta bırakabiliyor. Daha da önemlisi, bu tip basit şeylerle Mahmut’un düzenini yavaş yavaş etkiliyor. Böyle olunca da Yusuf, bir süre sonra istenmeyen adam konumunda buluyor kendini.

Aslında Nuri Bilge Ceylan, Yusuf’la Mahmut arasındaki iletişimsizlik üzerinden bir köylü-şehirli çatışmasını gösteriyor bizlere. Yusuf köyünden “kaçmış” ve köyüne bir daha dönmemek için İstanbul’a “kapağı atmaya” çalışıyor. Büyük bir şehirde, her şeyin daha kolay ve daha iyi olacağını düşünüyor .Ama şehir yaşamının insanı nasıl bir hale getirebileceğini Mahmut’a bakarak idrak etmesi kolay olmuyor. Mesela Mahmut, telefonda annesinin hastaneye kaldırıldığını duyduğunda bile tepki vermeyecek kadar duyarsızlaşmış durumda. Bu özellikleriyle Mahmut’un aslında “durumundan” kendisinin de çok da memnun olmadığı, belki de bir “şehirli olmamaya” özlem duyduğu, filmin finalinde iyice ortaya çıkıyor. Filmin ismi olan “Uzak” da, bu iki karakterin ve belki de bu iki karakter üzerinden köy ile şehir arasındaki “mesafenin” bir işaretidir belki de.

Nuri Bilge Ceylan’ın kendine has bir tarzı olduğunu, filmin minimalist tarzda çekilen bir film olduğunu unutmamak kaydıyla izlendiğinde, ilgi çekici bir film “Uzak”. Başrol oyuncularının başarısı da gözden kaçmayacak cinsten. Yusuf’u oynayan Mehmet Emin Toprak, 2002 yılında bir trafik kazasında aramızdan ayrılmıştı.

Uzak Yorumları

Yorum Yok


− 1 = yedi

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri