Unthinkable | Akılalmaz

- 06/08/2011
3,40(5 oy)

Bu filmi izlerken baştan siyasi görüşünün ve devlet kademesine bakış açısının oldukça yavan olduğunu kabullenmek gerek. Ülkenin çeşitli yerlerine nükleer bomba koyduğunu söyleyen ve çabucak yakalanıp işkenceye tabi tutulan Yusuf’u kimin sorguladığı, işkence odası dışında kontrolün kimde olduğu belli değil. Yusuf işkence görürken, ona işkence uygulayan, yetkisini takım elbiseli birinden alıyor. Öğrendiğimiz ise bu takım elbiseli kişinin sıfatı değil, sadece süper yetkili bir insan oluşu! Bu arada bu tehlikeli adamı idare etmeye çalışan grupta birçok çatlak ses çıkıyor, devlet içindeki statüleri farklı birçok insan birbirlerine tehdit yağdırıp duruyor. Böyle büyük bir olayda idareyi bu “ne oldukları tam olarak belirli olmayan” insanların alması biraz düşündürücü!

Film işkenceyi aslında kötülüyormuş gibi yaparak bol bol da övüyor. Diyalog sonucu elde edilen bir bulgunun ardından patlayan bomba da Yusuf’un “işkenceyi nasıl da hak ettiği” ile ilgili, bariz bir şekilde. Bunun yanında bir iki İslam’ı öven cümle dışında ortalığın potansiyel dini terörist ile dolu olduğunu görüyoruz. Görüntü yönetmenliğindeki özensizliği de buna eklersek eldeki malzemeden pek bir şey çıkması olanaksız gibi gözüküyor.

Fakat film tüm bu olumsuz etmenlerine rağmen oyuncularından da aldığı güçle sürükleyici oluyor. Kusurlarına rağmen filme kapılıp gitmeniz mümkün. Bunca olumsuz emareden böyle tutsak edici bir film çıkması şaşırtıcı. Filmin ikinci sınıf mertebesine düşmemesi de çoğu kez oyuncuları sayesinde oluyor.

Filmin yönetmeni Gregor Jordan. Filmde Samuel L. Jackson, Carrie-Anne Moss, Michael Sheen, Martin Donovan, Stephen Root, Gil Bellows ve Randy Oglesby rol alıyorlar.

Unthinkable | Akılalmaz Yorumları

Yorum Yok


3 − iki =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri