"> ">

Unforgiven | Affedilmeyen

- 03/11/2009
6,75(4 oy)

Clint Eastwood‘un yönetmenliğini üstlendiği, aynı zamanda başrolünde yer aldığı 1992 yapımı “Unforgiven – Affedilmeyen” şimdiden klasikler arasındaki yerini almayı başarmış, sürükleyici olmasa da akıcı bir intikam öyküsü.

Film, Clint Eastwood’la birçok yıldızı da ağırlıyor. Gene Hackman, Morgan Freeman ve Richard Harris filmde görebileceğimiz diğer oyuncular. Western türündeki film, epey dramatik bir öykü anlatıyor. Big Whiskey adındaki küçük bir kasabada, kasabanın şerifi “Little Bill Daggett”in (Gene Hackman) kasabada tam bir hakimiyeti söz konusudur. Kasabaya uğrayan iki yabancıdan birinin, bir hayat kadınının yüzünü yaralaması sonucu Bill, adamlara “kendince” bir ceza verince, “adalet” isteyen kadınlar paralarını birleştirip saldırgan ve arkadaşının başına bin dolarlık bir ödül koyarlar. Bu ödüle göz koyan üç kişi William “Bill” Munny (Clint Eastwood), Ned Logan (Morgan Freeman) ve Schofield Kid (Jaimz Woolvett) kasabaya ulaşıp “gereğini yapmak” için yola çıkarlar…

Filmin asıl derdi, Eastwood’un canlandırdığı William karakteri. William, olabildiğine kanlı bir geçmişe sahip. Ortada hiçbir sebep yokken bile, onlarca masum insanı öldürmüş biri. Daha sonra, bir süre önce yitirdiği eşi onu yola getirmiş. İki çocuğuyla beraber geçim derdine düşmüş. Çocuklarının geleceği için, iki masum olmayan adamı öldürmesi gerektiğinde bile, bol kanlı geçmişine rağmen, eski günlerine dönmekten korkuyor. İki ortağına sürekli “Ben değiştim, eski günlerdeki gibi değilim” derken de, aslında kendini ikna etmeye çalışıyor. Eski günlerine “dönmemek” için çırpınıyor.

Film adalet, iyilik ve kötülük kavramlarını da sorguluyor. Suçsuz bir genç kadını yüzünden yaralayan biri için, bir başkasının silaha sarılması ne kadar kötüdür? Eli kanlı bir katile, amacı kötü değilse ve bunun için cinayet işlemesi gerekiyorsa, iyi insan gözüyle bakılabilir mi? gibi cevabı zor sorulara, izleyicinin kendi görüş açısından yanıt vermesini istiyor.

Tüm sinemaseverlerin mutlaka göz atması gereken, çarpıcı ve dokunaklı finali ile uzun süre hafızalardan çıkmayan bir film “Unforgiven”. Clint Eastwood’un, 2009’da vardığı müthiş yönetmenlik başarılarının da, o zamandan sinyalini veren bir film.

Unforgiven | Affedilmeyen Yorumları

Yorum Yok


6 − = beş

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri