Underworld: Evolution | Karanlıklar Ülkesi: Evrim

- 04/03/2010
8,50(8 oy)

Açıkçası filmi izlemeye başlarken kafamda bir devam filmi olmasından doğan sıkıntılarla karşılaşmayacağım yönünde bir fikir vardı zira ilk filmi (Underworld) izlememiştim. Ama film ilerledikçe yanıldığımı anladım çünkü film, ilk yapıta bol bol değiniyor ve ilk filmi izlemeyen biri olarak benim için gittikçe hazmı zor bir hal alıyordu. Bu yüzden, özellikle hikaye gidişatıyla da ilgileniyorsanız ilk filmi izlemeden bu filmin başına oturmayın derim.

“Underworld: Evolution”da Kate Beckinsale, Scott Speedman, Tony Curran, Derek Jacobi, Bill Nighy, Steven Mackintosh, Shane Brolly, Brian Steele ve Michael Sheen gibi isimler kendini gösteriyor. Filmin yönetmeni Len Wiseman.

Filmde yarasalar ve kurt adamların geçmişten gelen husumetlerinin dallanıp budaklanması konu alınıyor. Görüldüğü üzere filmden beklenen sıkı bir korku-gerilim. Film gerilim ve korku yönlerine ağırlık vermiyor, bunun yerine görsel efektlerle süslü bol kanlı sahneler barındırıyor. Yeterli aksiyon da barındırdığı söylenemez.

Filmde bir yandan bir aşk hikayesine de tanık olmak mümkün. O da Selene (Kate Beckinsale) ve Michael (Scott Speedman) arasında geçmekte. İlk filmden izler taşıdığını anladığım bu hikaye de, yönetmenin tüm çabasına rağmen biraz sırıtıyor denebilir. Yine bu tarz filmlerden alışık olduğumuz “geleceğe yön verme” veya “başka varlıkların insanlık yararına mücadelesi” gibi temalar da filmde bolca yer alıyor. Film finalinde ne yazık ki kendinden beklenen patlamayı gerçekleştiremiyor. Hatta finaldeki mücadelenin geleceği de çok belli.

Tekrar söylemekte yarar var: aksiyon kısmına aldanıp filmi ilk yapıtından önce izlerseniz, konuya hakim olamayacağınız kesin gibi. Filmdeki geri dönüşler konuyu kavramak için yeterli olmuyor.

Underworld: Evolution | Karanlıklar Ülkesi: Evrim Yorumları

1 Yorum


− 1 = altı

  • necibe 25 Temmuz 2010 8:14

    bu filmi seyretmek istiyorum

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri