Üç Maymun

- 29/11/2011
2,75(4 oy)

Beklenen patlamasını “Uzak” ile gerçekleştirse de Nuri Bilge Ceylan’ın istikrarını sürdürmesini ve saygınlığını arttırmasını sağlayan filmi 2008 yılındaki “Üç Maymun”du. Yönetmen bu filmiyle Cannes’da En İyi Yönetmen ödülünü almış ve başarısının geçici olmadığını kanıtlamış ayrıca dünyanın en büyük film festivaline bir nevi abone olmuştu.

Ülkemizde ise Nuri Bilge Ceylan’a yapılan en büyük haksızlık, filmlerinin konularından ve çatışmalardan soyutlanarak salt etkileyici görüntülerinin ön plana konulması. Bu sebeple de birçok kişi ya açıktan eletirisini dile getirmekte ya da Nuri Bilge Ceylan filmlerinden uzak durmakta. Halbuki “Üç Maymun” görüntülerinden önce konusuyla ön plana çıkması gereken bir film.

Filmin en önemli mahareti de konu ettiği tüm kişilere vakti gelince yer ayırıp, düştükleri açmazları göstermesi. Bunun için önce biraz konuya değinelim; bir politikacı ve aynı zamanda Milletvekili adayının şoförlüğünü yapan Eyüp, patronu Servet’in bir trafik kazasına karışması sebebiyle suçu üstleniyor ve hapse giriyor. Bu süreçte ise patronu Servet, Eyüp’ün eşi Hatice ile bir birliktelik yaşıyor ve evin tek çocuğu İsmail bu ilişkiden haberdar oluyor…

Mesela İsmail annesi ile babasının patronu arasındaki ilişkiyi tesadüf eseri keşfettiğinde içine girdiği çıkmazı fark ediyoruz. İsmail bu durumu babasına söyleyemez çünkü babası hapiste ve bu ilişkiyi öğrense bile yapabileceği bir şey yok. Beri yandan annesiyle karşı karşıya gelmekten de imtina ediyor. Üstelik bu ilişkiyi gizli tutması halinde Servet’ten kendisine gelecek parayla bir iş kurabilir. Ya da Hatice; Servet’le birlikte olduktan sonra açık açık gösterilmese de belli ki kendi kendine kocasından daha iyisine layık olduğunu düşünmeye başlıyor. Fakat yakın zamanda kocası dışarı çıkacak ve üstelik kurduğu bir aile var. Bu ilişkinin adam akıllı yürüyebilmesi için iki ailenin birden parçalanması gerek. Evin reisi Eyüp’ün ise hapisten çıktıktan sonra içinde yeşeren şüphe tohumları, eşinin ve patronunun anlam veremediği hareketleri kendisini bir açmaza sürüklüyor. İşte filmin belki çok orijinal bir hikayesi olmasa da konuyu işleyiş şekliyle benzerlerinden ayrıldığını görüyoruz bu etmenlerle. Üstelik sonunda bağlandığı nokta hem iyi bir dram hem de aile yapısına sert bir gönderme oluyor. Ülkemizde görünmeyen “çekirdek aile eleştirisi”ni “Üç Maymun” çekinmeden, üzerine gide gide yapıyor. Filmin adı da, sonunda net olarak görülebileceği gibi bu aile üyelerine bir gönderme. Sonuna kadar tıkır tıkır işleyen yapıt, finaldeki hamlesiyle unutulmazlar arasına adını yazdırıyor. Şöyle söyleyelim: Hollywood’un “Revolutionary Road”u varsa Türkiye’nin de “Üç Maymun”u var.

Demem o ki Nuri Bilge Ceylan filmlerini uzun planlardan ve dar görüşlü bir konudan ibaret sanmak büyük haksızlık. Ayrıca uzun planlardan sıkılan izleyiciler, yarım saatte anlatılabilecek bir konunun televizyon dizilerinde 90 dakikaya yayılmasına tepki gösteriyorlar mı, yoksa oturup bu lastik gibi uzatılan konularla dizileri bayıla bayıla izliyorlar mı buna bakmak lazım.

Filmin senaryosunda Ercan Kesal, Ebru Ceylan ve Nuri Bilge Ceylan’ı görüyoruz. Eyüp karakterine filmin açık ara en iyisi Yavuz Bingöl hayat veriyor. Evin oğlu İsmail rolünde Ahmet Rıfat Şungar var. Politikacı Servet rolünde Ercan Kesal’ın rol aldığı yapımda belki de filmin en “dışarıdan” oyuncusu olarak Hatice rolünde Hatice Aslan’ı izliyoruz.

Üç Maymun Yorumları

Yorum Yok


dört + 8 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri