Two and a Half Men

- 12/10/2010
8,70(10 oy)

Eğer bugüne kadar izlemediyseniz ve TV ekranında da denk gelmediyseniz “Two and a Half Men”i muhtemelen bir dizi-magazin dergisinde veya programında oyuncularının aldığı ücretler vesilesiyle duymuşsunuzdur. Komedi dizilerinin en çok kazanan iki oyuncusu Charlie Sheen ve Jon Cryer bu kazanımları “Two and a Half Men” sayesinde sağlıyor. Charlie Sheen bölüm başına 1 milyon 250 bin dolarlık bir meblağ alırken bu alanda takipçisi de 550 bin dolarla dizide Sheen’in oynadığı Charlie karakterinin kardeşini oynayan Cryer.

“Two and a Half Men”de aynı evde yaşamak zorunda kalan iki tuhaf kardeşin maceralarını izliyoruz fakat kardeşlerin tuhaflığıyla beraber uyumsuzlukları da görülmeye değer. Alan (Jon Cryer) eşinden boşanması sırasında evini de kaybediyor ve çareyi Malibu’da okyanus kıyısındaki gösterişli bir evde yaşayan Charlie (Charlie Sheen) adlı kardeşine taşınmakta buluyor. Alan hayatı boyunca eziklik psikolojisinden kurtulamamış biri ve bunu ister istemez davranışlarına da yansıtıyor. Karşı cinsle ilişkisi de berbat denebilecek seviyede. Kendisi bir Kayropraktik uzmanı ve çevresindekilerin aksine doktor sayıldığı konusunda ısrarcı! Kardeşi Charlie ise Alan’a göre çok daha farklı bir hayat sürmekte. Hayatını tek gecelik ilişkilerle geçiren Charlie’nin kadınlarla arası oldukça iyi. Bu özelliğini! de sık sık gösteriyor zaten. Kendisi bir müzisyen olsa da sadece reklamlara şarkı yapıyor. Bu sebeple çok para kazanıyor ve oldukça boş vakti var. Alan’ın oğlu Jake (Angus T. Jones) ise diziyi takip eden birçok izleyicinin favori karakteri. Jake dizinin başladığı yılda henüz on yaşında ve okulla arası oldukça kötü. Bunun yanında oldukça iştahlı olduğu söylenebilir.

Dizi bu üç karakter etrafında dönüyor ve dizinin adı da (“İki Buçuk Adam” şeklinde çevirebiliriz) buradan geliyor fakat dizide zaman zaman görünen birçok yan karakter mevcut. Alan’ın eski eşi ve Alan’ı sömürme konusunda usta olan Judith, iki kardeşin anneleri, Charlie’ye saplantılı şekilde bağlı olan Rose, evin aykırı hizmetçisi Berta bunlardan bazıları. Tabii özellikle ilk iki sezonda Charlie’nin hayatına giren güzel kadın sayısının haddi hesabı yok!

Dizi özellikle ilk iki sezonunda belli bir düzlemde ilerlemeyip her bölüm için ayrı bir hikaye gösteriyor ve bu sebeple görülenler dışında farklı yan karakterler yaratmıyor. Dizinin en büyük avantajı ise bana göre diğer Amerikan dizilerine göre fazla Amerikan esprisi içermemesi. Charlie’nin hareketli cinsel yaşamını Alan’ın Jake’e belli etmeme çabaları ve genelde karşılığında aldığı cevaplar izlenmeye değer! Ayrıca Alan ile Charlie arasındaki uçurum da çok iyi kullanılıyor. Dizi 3. sezonundan itibaren kalıcı yan karakterler ekleyip birbirleriyle bağlantılı bölümler vermeye başlıyor ve özellikle bu sezonun son bölümlerinde gerçekçi mizahtan uzaklaşıp biraz aksıyor fakat 4. sezonda bu durumun toparlandığını görmek mümkün. 2003 yılında yayın hayatına başlayan dizi halen devam ediyor fakat Charlie Sheen’in ücret konusundaki iştahı sebebiyle ne zaman biteceği meçhul. Eğer anlaşma sağlanırsa şu an yayınlanmakta olan sezona ek olarak iki sezon daha izleyebileceğiz. Fakat dizinin bu sezon yayın hayatını sonlandırması ihtimali de var gibi gözüküyor.

Bir diziye vakit ayırmak çok kolay değil fakat komedi dizisi arıyorsanız “Two and a Half Men”i izlediğiniz için pişman olmayacağınız kesin gibi. Şu an Cnbc-e’de dizinin 7. sezon bölümlerini görmek mümkün, ülkesi Amerika’da dizinin 8. sezonu yayınlanıyor, orada göz atabilirsiniz fakat haliyle birkaç spoilera da göz atmış oluyorsunuz! Eğer bir komedi dizisinde esprilerin yanında gidişatla da ilgileniyorsanız dizinin ilk bölümlerine bakmanızda yarar var. İlk birkaç bölümü severseniz diziye de bağlanacaksınızdır.

Son olarak Jon Cryer’ın daha önce Alan rolü ile Emmy ödülü kazandığını ve dizinin ilk iki sezon yönetmenliğini “How I Met Your Mother” dizisiyle hatırlanabilecek olan Pamela Fryman’ın yaptığını hatırlatalım.

Two and a Half Men Yorumları

Yorum Yok


dokuz + = 18

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri