Twilight | Alacakaranlık

- 18/07/2009
8,40(5 oy)

Alacakaranlık’ı büyük beklentilerle izleyenler,b üyük olasılıkla hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Film iki saat boyunca ilgiyi topluyor ama -her ne kadar farklı görünse de- sıradışı bir hikayeye sahip olduğu da pek söylenemez.

“Vampir filmleri” diye bir konudan söz edersek, başarısız olduğunu düşündüğüm için izlemediğim bir kısım filmi değerlendirmeye almamak kaydıyla, bu alanın bende en çok iz bırakan filmi “Vampirle Görüşme” olmuştur.

“Vampirle Görüşme”, çok “gerçekçi” yaşamları olan, mantıksız sayılamayacak bir takım davranışları bulunan vampirlerin üzerinden bir hikaye anlatıyordu (Tabii ki neticede doğaüstü varlıkların bulunduğu bir hikayeden söz ediyoruz. Ama benim gözümde tam da “vampir olabilecek” karakterler barındırıyordu bu film). Bu filmin, “insan kanına aç olsa da, hayvanlarla beslenerek kendine bir çeşit diyet uygulayan” karakterleri Alacakaranlık’ta da mevcut.Üstelik, filmin büyük bir kısmında “insan kanına susama” üzerinde duruluyor. Edward’ın, Isabella’nın kanını istemesi, hatta bunu çok arzulamasına rağmen kendini tutması, kızın bu riski göze alarak sevdiği erkekten ayrılmak istememesi filmin temelini oluşturmakta. Zaten bunun dışında, vampirlerin “kendine has” doğaüstü özelliklerini göremiyoruz .”Düşünce okuma, koku almadaki kabiliyet” gibi özellikler gösterilse de, bunların amacı bir vampir dünyası yaratmak değil. Dolayısıyla filmi duygusal-romantik bir film olarak ele almak daha doğru olacaktır. Çünkü filmin esas derdi de bir vampir filmi olmak değil.

Tam bu kısımda, genç kızların bu filmi neden bu kadar beğendiği sorusu da cevap buluyor. Zira karakterleri incelediğimizde; çok yakışıklı olup, etraftaki hiçbir kızla ilgilenmeyen Edward’ın; diğer kızlardan pek bir farkı olmayan, içine kapanık, “sıradan” insanların var olduğu arkadaş gruplarında kendine yer bulamayan Isabella ile ilgilenmesi fikri, günümüzde alıcı bulması zor bir fikir değil. Üstelik Edward hiç yaşlanmıyor! Belki de Esward’ın vampir olması, onu diğer erkeklerden ayıran özelliklere sahip olması ile de ilgilidir. Buna dayanarak Alacakaranlık’ın hitap ettiği kesmin, genç kızlar olduğunu söylemek mümkün.

Dolayısıyla Alacakaranlık’a, müthiş derinliğe sahip bir film-hikaye olarak bakmak doğru olmayacaktır. Değişik bir aşk filmi olmasının sebebi ise; bazı imkansızlıklara rağmen güçlü bir aşkın yaşanıyor olması. Filmde vampirler değil de başka bir çeşit doğaüstü varlıklar olsaydı, olay örgüsü çok da değişmeyecekti bence.

Çok büyük beklentilerle izlenmediği taktirde, izleyenin keyifli bir iki saat geçirebileceği bir film.

[imdb]1099212[/imdb]

Twilight | Alacakaranlık Yorumları

2 Yorum


9 − sekiz =

  • Ahmet Türkan 18 Temmuz 2009 18:46

    Efendim bugün son harry potter filmini izledikten sonra Alacakaranlığın harry’i kenara iteceğini anladım. Kitabı okuduktan sonra fikriniz değişecektir. Size asla katılmıyorum

  • tv rehberi 19 Temmuz 2009 12:28

    harry potter ve alacakaranlık birbirin farklı kulvarlarda devam eden filmler. ve bence birbirleri ile kıyaslanmaması gereken filmler.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri