Tüm zamanların en iyi 150 performansı

- 31/12/2009
8,50(2 oy)

Dünyanın en ünlü sinema dergilerinden Total Film, beyazperdenin gelmiş geçmiş en iyi performanslarını seçti. İşte tartışmaya açık olan 150 dev performans…

Popüler sinema dergilerinden Total Film, seçimi zor olan ve tartışmayı beraberinde getiren bir liste hazırladı. Dergi, sinemanın kuruluşundan günümüze, en iyi 150 oyunculuk performansını seçti.

Her ‘en iyiler’ listesi gibi tartışmaya açık olan seçkide birçok ismin yer almaması şimdiden tepki toplarken, listede yer alan çoğu oyuncunun seçilen filmlerinin de isabetli olmadığı eleştiriler arasında.

BAZI DEV İSİMLER YOK

Eleştirilerin odağında ise Robert Redford, Michael Caine, Charlote Rampling, Fanny Ardant, Faye Dunaway gibi birçok dev ismin listede bulunmaması yer alıyor. Bruce Willis, Mel Gibson, Julia Roberts gibi yıldız isimlerin giremediği 150’de John Turturro, Philip Seymour Hoffman, Billy Bob Thornton gibi son yılların en yetenekli oyuncuları da yok.

Total Film’in hazırladığı seçkiyle ilgili yapılan bir diğer eleştiri ise, her ne kadar öznel de olsa çoğu oyuncunun en iyi performanslarının atlanıp daha popüler filmlerini listeye alınması; Denzel Washington’ın ’Hurricane’, Russell Crowu’un ‘Köstebek’, Dustin Hoffman’ın ‘Gece yarısı Kovboyu’, Clint Eastwood’un ‘İyi Kötü Çirkin’deki performansları gibi…

VE 1 NUMARA…
‘Tüm Zamanların En İyi 150 Performansı’ listesinde bir numarada ‘Guguk Kuşu’ndaki performansıyla Jack Nicholson yer alıyor. En fazla Oscar sahibi aktör unvanını da elinde bulunduran Nicholson’ı yine ‘en iyi oyuncu kim?’ sorusunun sıklıkla cevabı olan efsane bir isim, Robert De Niro izliyor. Sayısız filmle sinema tarihine damga vuran ve iki Oscar ödüllü De Niro, ‘Kızgın Boğa’daki rolüyle 2’inci sırada bulunuyor.

De Niro’nun hemen arkasından gelen isim ise sık film çekmese de her zaman iyi işlere imza atan, beyazperdenin en güçlü oyuncularından Daniel Day-Lewis. ‘Sol Ayağım’daki muhteşem performansıyla Oscar da kazanan Lewis, şimdilik son filmi olan ‘Kan Dökülecek’ ile listenin 3’üncü sırasında yer alıyor.

Listenin 4’üncü sırasında ise başka bir dev isim, Al Pacino var. ‘Kadın Kokusu’yla Oscar kazanan Pacino, ‘Baba 2’deki performansıyla seçkide yer alıyor.

102 erkek oyuncuya karşın 48 aktrisin yer aldığı listede, ilk 5’teki tek kadın oyuncu Emily Watson. Watson Lars Von Trier başyapıtı ‘Dalgaları Aşmak’taki performansıyla 5’inci sırada bulunuyor.

Gelmiş geçmiş en iyiler listesinin 6’ıncı sırasında ise yedinci sanatın en büyük ismi Marlon Brando var. Metot oyunculuğunun yaratıcısı Brando, en ünlü filmlerinden ‘Rıhtımlar Üzerinde’ ile listede yer alıyor.

1. Jack Nicholson – RP McMurphy

One Flew Over The Cuckoo’s Nest (1975)

2. Robert De Niro – Jake La Motta

Raging Bull (1980)

3. Daniel Day-Lewis – Daniel Plainview

There Will Be Blood (2007)

4. Al Pacino – Michael Corleone

The Godfather, Part II (1974)

5. Emily Watson – Bess

Breaking The Waves (1996)

6. Marlon Brando – Terry Malloy

On The Waterfont (1954)

7. Denzel Washington – Malcolm X

Malcolm X (1992)

8. Jane Fonda – Bree Daniels

Klute (1971)

9. Paul Newman – Fast Eddie Felson

The Hustler (1961)

10. Meryl Streep – Sophie

Sophie’s Choice (1982)


The 150 Greatest Movie Performances Of All Time

Al Pacino – Michael Corleone

The Godfather, Part II (1974)

Tüm zamanların en iyi 150 performansı Yorumları

Yorum Yok


− 1 = iki

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri