True Grit | İz Peşinde

- 19/11/2011
4,67(3 oy)

Amerikan sinemasının belki de en kendine has olan türü Western tarzında bir iş çıkaran Coen Kardeşler’in ilk bakışta neden bu tarza yöneldiklerini anlamak zor. Yazar-yönetmen sinemacılar genelde kendilerine has üsluplarını kullanacakları hikayeler üretiyorlar. Oysa “True Grit” bir uyarlama. Üstelik bir edebiyat uyarlaması olan eserin daha önce çekilmiş bir sinema filmi de var.

Eleştirmenler, “True Grit”i yorumlarken daha çok kitaba ve öncülü filme ne kadar benzediği sorusundan yola çıkmışlardı fakat kimi eleştirmenler filmi, öncülü olan filme benzetirken kimileri de arada bir bağlantı kuramamıştı. Aslında bu kanaldan uzak durup, Coen Kardeşler’in Western yorumu üzerinden hareket etmek daha anlamlı olur sanırım.

Filmde espirili bir üslup veya ince göndermeler falan yok. Zaten uyarlama olması sebebiyle yapıt Coen Kardeşler’in daha önceki hiçbir işine benzemiyor. Filmde oldukça ciddi bir konu var fakat işleniş biçimi diğer Western’lere oranla farklı. Mesela baş karakter olarak eli kanlı Federal Görevli Cogburn’ü değil de Mattie adlı ergen bir kızı izliyoruz. Kendisi, babasının vurulması sonucu, onu vuran Chaney’den intikam almak için Cogburn’le anlaşıyor. Bu anlaşma sürecinde, Mattie’nin yaşı küçük olduğu için ciddiye alınmayışını kuvvetli konuşma yeteneğiyle savuruşunu görüyoruz. Kendisi, karşısındaki kim olursa olsun sözünü sakınmıyor. Zaten filmin neredeyse yarıya yakın bölümü Mattie karakterinin gözü pekliğini ve yaşından beklenemeyecek derecedeki olgunluğunu göstererek gidiyor. Mattie kendine bir görevli seçerken en iyiyi değil de en acımasızı tercih ediyor. Devamında da konu dallanıp budaklanmıyor. Son zamanlarda format değiştiren Western filmleri arasına ekleniyor bu özellikleriyle “True Grit”. Çok az şiddet ve çok fazla konuşma var.

Film girdiği son düzlükle eski usul Western sevenleri de bir nebze tatmin edip biraz da dramatik bir sonla hikayesini bitirmiş.

Filmde Cogburn karakterine, çatallı bir sesle Jeff Bridges hayat veriyor. Mattie ve Cogburn ikilisine yardımcı olan Ranger LaBoeuf rolünde Matt Damon, kötü adam Chaney rolünde bir dönem çok göz önünde olsa da son yıllarda en azından popüler filmlerde adını pek göremediğimiz Josh Brolin filmde konuk oyuncu olarak yer alıyor. Mattie rolünde Haile Steinfeld var ve bir diğer kötü adam rolünde de “Üç Defin” ile bu türe aşina olan Barry Pepper’ izliyoruz. Haile Steinfeld oldukça iyi bir oyunculuk çıkarmış tamam fakat bu tip büyük bir prodüksiyon için bulunacak oyuncu zaten yüzlerce aday arasından kılı kırk yararak seçilir. Muhtemelen bir eğitim süreci de yaşar. Fakat halen bu tip yapımlarda genç oyuncuların başarısı şaşkınlıkla karşılanır, iyi oyunculuklarının ne derece ilgi çekici olduğuna vurgu yapılır. Hakkını teslim etmekle beraber Steinfeld’in oyunculuğuna neden şaşırılıyor anlayabilmiş değiliz.   

True Grit | İz Peşinde Yorumları

Yorum Yok


− 6 = iki

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri