Tropic Thunder | Tropik Fırtına

- 09/07/2009
5,00(7 oy)

“Tropik Fırtına” henüz başlangıcında farklı olduğunu hissettiriyor. Filmdeki karakterlerin yer aldığı “filmlerin fragmanları” gerçekten çok komik ve hepsinin de, ucu açık veya kapalı olsun, gönderme yaptığı bir yer mevcut. Zannediyorum genel olarak filmden hoşlanmayan biri bile, açılıştaki fragmanların hakkını teslim edecektir.

Filmin devamında, Hollywood’un savaş filmlerinde yer alan abartılı savaş sahnelerine göndermeler var ki, buralar da çok başarılı (Bu göndermelere rağmen, filmin asla bir absürd mizah örneğine girmediğini de belirtmek gerek). Ama devamında ne yazık ki ilk kısımlar kadar eğlenceli olan kısımlar azalıyor. Bunun sebebi filmin genel olarak bir Hollywood eleştirisi olmasının yanında, Hollywood starlarının kaprislerini kendine dert edinmesi. Holywood starlarının üzerine o kadar çok gidiyor ki, bir süre sonra bu durum çok da “yeni” olmamaya başlıyor. Ama buna rağmen, filmin genel olarak belli bir standartın üzerinde seyrettiğini da belirtmek gerek.

Oyunculuklar konusunda ayrı bir parantez açmak lazım. Özellikle Robert Downey Jr. harika bir iş çıkarmış. Filmin asıl başrol oyuncusu (aynı zamanda yönetmeni) Ben Stiller’dan çok daha fazla parlamış. Tom Cruise sürprizi ise gerçekten şahane. Gerçi filmin yapım aşamasında adı sıkça zikredildi, rolü konusunda ipuçları verildi. Ama ben -az bir süre de olsa- bu kadar “değişik” bir Cruise’u, bu kadar iyi bir oyuncu olarak göreceğimi tahmin etmemiştim. Bunun için Ben Stiller’ı ayrıca tebrik etmek gerek. Zannediyorum kendisi, Tom Cruise’a -hak ettiği gibi- gerçek bir oyuncu gözüyle bakan sayılı yönetmenlerden biri.

[Yahoo! 1809912814]

Netice olarak, genelinde vasat, kısmen de vasatın üstü denilebilecek bir Hollywood komedisi. Yani son zamanlarda pek “bulunamayan” işlerden.

Tropic Thunder | Tropik Fırtına Yorumları

1 Yorum


8 + = oniki

  • tv rehberi 19 Temmuz 2009 12:30

    çok fazla abartılı geldi bana filmi yarıda bırakmıştım

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri