"> ">

Transsiberian | Sibirya Ekspresi

- 26/09/2009
7,33(3 oy)

Oyuncu kadrosuyla da dikkat çeken film, gerilim türünü sevenler için tatmin edici olabilir. Yine de büyük beklentilerle izlememekte yarar var.

Filmde, Amerikalı bir çift olan Roy (Woody Harrelson) ve Jessie (Emily Mortimer)’nin serüvenini izliyoruz. Bu ikili, tren yolculukları sırasında tanıştıkları Abby (Kate Mara) ve Carlos (Eduardo Noriega) çiftiyle bir dostluk kurarlar. Ama Carlos’un Jessie üzerindeki etkisi beklenmedik olayların kapısını aralayacaktır…

Filmde Woody Harrelson, Emily Mortimer ve Ben Kingsley rol alıyor. Filmin yönetmeni, sinemaseverlerin “The Machinist-Makinist”den hatırlayabileceği Brad Anderson. Bu filmde “The Machinist”deki gibi ses getirecek bir iş çıkarmadığını belirtmek gerek Anderson’ın. Film ilk bölümünde gergin bir atmosfer yaratsa da, gerilim severlerin özellikle ilk bölümden memnun kalmayacağını belirtmekte yarar var. Yani filme sürekli yakıştırılan Hitchcock tarzı gerilimi, ilk bölümde görememekteyiz. İkinci bölümde ise işler biraz değişiyor ve filmin içinde yaşanan bazı gelişmelerden ötürü, filme bir gerilim havası hakim oluyor. Yönetmen Anderson burada, oyunculuklardan da oldukça güç almış. Büyük kısmı bir trenin içinde geçen filmde, o “kaçış yok” havasını çok iyi yaratıyor. Yine de bu filmden müthiş bir gerilim diye bahsetmek doğru olmaz. Koskoca bir saatini, sadece birbirlerine garip bir şekilde bakan karakterler üzerinden gerilim yaratmak amacıyla harcadığı için bile film ,başarılı bir gerilim filmi sınıfından çıkarılabilir.

Oyunculuklara gelirsek, Woody Harrelson trenlere takıntılı koca Roy rolünde oldukça başarılı. Eşinin eski günlerinin daha “maceralı” olması nedeniyle, Roy en ufak bir şeyi bile abartıp eşini etkilemeye çalışan bir karakter. Bu telaşlı karakteri perdeye çok iyi yansıtıyor Harrelson. Diğer oyuncular da -Ben Kingsley ve Eduardo Noriega dışında- büyük işler başarmasalar da, göze batan bir durum da yok.

Büyük beklentilerle izlenilmediği taktirde, iyi bir seyirlik olabilir.

Transsiberian | Sibirya Ekspresi Yorumları

Yorum Yok


8 × bir =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri