Trance – Trans

- 25/12/2013

Son on yılın en önemli sinemacılarından biri olan Danny Boyle, belki de en az hak ettiği filmiyle en iyi film Oscarını kapınca, sonraki yapıtlarını kimseler beğenmemeye, ya da üst düzey görmemeye başladı. Halbuki “Slumdog Millionare”den beri çizgisini bozmadı kendisi.

 Trance

“Trance” İngiliz sinemacının kariyerinin son harikalarından. İyi bir reklam kampanyasını arkasına almadığı için pek yankı uyandıramayan film, 2013’ün izlenmesi gerekli filmleri arasına, sinema açısından kısır geçen bir yılda rahatlıkla adını yazdırabilir.

 Trance

Filmde, kumar borcu yüzünden ünlü bir tabloyu çalan fakat geçirdiği hafıza kaybı nedeniyle çaldığı tablonun yerini anımsayamadığından, iş birliği yaptığı “kötü adamlarla” başı derde giren Simon’ı tanıyoruz öncelikle. Simon, tablonun yerini hatırlayamayınca bir hipnoz uzmanına başvuruyor. Hipnoz uzmanının Simon’ın bağlantısını anlayıp ortaklığa dahil olmasıyla, ortaya tekinsiz bir ilişkiler yumağı çıkıyor.

2013 yılında özgün bir eser çıkarmak zaten zor. Boyle da, belki yakın zamanda “Inception”dan çıkarım yapabileceğimiz bir psikolojik gerilim kulvarına giriyor. Tabii ki filmde “Inception”daki gibi gösterişli görsel efektler yok. Daha çok ordaki psikolojik yön, burada da kendisini gösteriyor. Hikaye boyunca kimi zaman tıkanıklıklar yaşasa da, bütüne baktığımızda özgün, izleyene tekrar hissi yaşatmayan akıcı bir film görüyoruz. Hollywood’un tıkanıklıktan ne yapacağını şaşırdığı günümüzde, Boyle bir kez daha sinemasıyla hem ticari filmlere hem de ana akım izleyiciye nefes aldırmayı başarıyor ki, bu bile filmi izlemek için yeterli bir sebep olarak görülebilir. Yine de filmin özellikle son bölümünde yaşanan çözülmelerde zoraki anların olduğunu, gizemini ortaya dökerken fazla geveze davrandığını hatta gizemini korumayı da bütününde kimi zaman başaramadığını hatırlatalım.

 Trance

Filmin oyuncu kadrosunda James McAvoy, yine cesur bir rolde Rosario Dawson, Vincent Cassel ve Tuppence Middleton gibi isimler var. John Hodge ve Joe Ahearne senaryoya imza atmışlar. 

Trance – Trans Yorumları

Yorum Yok


altı + = 7

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri