"> ">

Training Day | İlk Gün

- 03/12/2009
8,80(5 oy)

Aksiyon sineması takipçilerinin yakından tanıdığı Antoine Fuqua imzalı “Training Day-İlk Gün”, bir çeşit iyi polis-kötü polis hikayesi anlatıyor.

Filmde, bir narkotik biriminde yer almaya çalışan Hoyt’un hikayesi konu alınıyor. Hoyt (Ethan Hawke) dedektif olabilmek için narkotikte çalışmak isteyen bir polistir. Bunu gerçekleştirebilmesi için Alonzo’nun (Denzel Washington) onayı gerekmektedir. Alonzo, Hoyt’a kendini ispatlaması için bir günlük süre tanır. Bu bir günü birlikte geçireceklerdir ve Hoyt’u birime kabul edip etmemek sadece Alonzo’nun insiyatifindedir. Hoyt, saatler ilerledikçe Alonzo’nun tahmininden “farklı” yöntemler uygulayan bir polis olduğunu görür ve Hoyt için işler karmaşık bir hal almaya başlar…

Filmin başrollerinde Denzel Washington ve Ethan Hawke var. Dr. Dre ve Snoop Dogg gibi ünlü yıldızların da yer aldığı filmde, Eva Mendes de küçük bir rolde karşımıza çıkıyor.

Denzel Washington ve Ethan Hawke’ın uyumu gerçekten müthiş. İki isim, hiçbir yardım almadan filmi izlenir kılıyorlar. Yönetmen Antoine Fuqua’yı “King Arthur-Kral Arthur” ve “Shooter-Tetikçi” filmlerinden hatırlayabilirsiniz. Filmin senaryo yazarı David Ayer da “Street Kings-Sokağın Kralları”nın yönetmen koltuğuna oturmuş bir isim.

“Training Day” iki saatlik süresini bir güne sığdırıyor. Bir aksiyon filmi demek çok doğru olmaz, polisiye bir film denilebilir. Finaline doğru düğümlenen hikayeden Yönetmen Fuqua, “aksiyon çıkaramıyor” ne yazık ki. Bununla birlikte “her an her şeyi yapabilecek” tipteki karakterlerin yarattığı gerilimi yansıtmakta oldukça başarılı.

Vasatın üstü bir polisiye olan “Training Day”, kim bilir kaçıncı defa Oscar’ı hak eden Denzel Washington’a, 11 Eylül saldırılarının yarattığı “eşitlik” atmosferi sayesinde, En İyi Erkek Oyuncu Oscar Ödülü’nü de kazandırmıştı. Oyuncunun daha önce sadece “Glory” filmiyle bir Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı vardı.

Training Day | İlk Gün Yorumları

Yorum Yok


5 + sekiz =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri