Toy Story | Oyuncak Hikayesi

- 11/03/2012
7,25(4 oy)

Uzun senelerin ardından gelen üçüncü halkasıyla adından söz ettiren ve bu sayede ilk iki filmini de anımsatan “Toy Story” serisinin ilk filmini bunca yıl sonra izlemenin en büyük yararı, animasyonda gelinen noktayı ve kaydedilen aşamayı görmek oluyor. “Toy Story” de henüz ülkemizde de  karşımıza pek animasyon çıkmayan yıllarda vizyona giren bir çizgi film olarak sükse yapmıştı.

“Toy Story”nin çizgilerine bakınca animasyon yerine çizgi film sıfatını kullanmak daha yerinde oluyor. Filmin bariz bir şekilde kendisini gösteren estetiği belki göze batmıyor ama sürekli de eski bir film izlediğimizi aklımızda tutmamıza sebebiyet veriyor.

Film, pek çok çocuğun hayali olan bir fanteziyi konu ediniyor ve oyuncakların, etrafta insanlar yokken canlanmasını ve kendi içlerinde belirli kuralları olan bir dünyada yaşamasını anlatıyor. Oyuncaklar renkli ve esprili olmalarının yanı sıra tıpkı insanlar kıskançlık duygusuna kapılıyorlar ve sahiplerinin özel günlerinde yeni aldıkları oyuncaklara nedeniyle de gözden düşme riskini yaşıyorlar. Filmde maceralarını izlediğimiz iki oyuncaktan Woody, yeni alınan ve oyuncak olduğunun farkında olmayan Buzz Işıkyılı ile bu sebepten istemedikleri bir maceraya atılıyor.

Yeni nesil animasyonlar gibi pek çok yetişkin esprisi göremiyoruz “Toy Story”de. Aynı şekilde film hem küçük hem büyük izleyicileri hedeflemiyor, daha çok küçük izleyicilere göz kırpıyor. Tabii bunların sebebi  90’larda, günümüzdeki gibi bir animasyon kültürünün oturmamış olması. Tabii ki “Aslan Kral” gibi bir animasyon başyapıtı da 90’larda gösterime girdi fakat bu tip filmlerin “çizgi film”likten “animasyon”luğa erişmesi daha çok 2000’lerde gerçekleşti.

Üçüncü filmi izlemeden önce anımsamak isterseniz eğer, ilk iki filmin ilk halkası izleyene keyifli vakit geçirtmeyi başarıyor.

Filmin orijinal seslendirme kadrosunda Tom Hanks ve Tim Allen dikkat çekerken Türkçe seslendirmede de Mehmet Ali Erbil ve Haluk Bilginer başı çekmişti. Filmin yönetmeni John Lasseter.

Toy Story | Oyuncak Hikayesi Yorumları

Yorum Yok


8 − iki =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri