Total Recall – Gerçeğe Çağrı

- 24/03/2014

Arnold Schwarzenegger’lı o dönemin popüler yönetmeni Paul Verhoeven’ın yönettiği (ki 2000’lerde yönettiği “Black Book” ile hak ettiğinin çok altında bir ilgi gördü) “Total Recall” bilimkurgu dünyasına büyük ilham veren usta yazar Philip K. Dick’in kısa hikayesine dayanıyordu. Şimdiki yeniden çevrimde başrolü Colin Farrell aldı.

 Total Recall

Distopik bir evrende geçen filmde, savaşlardan ötürü Dünya’da yaşanabilecek sadece iki bölge kalmış. İşçiler her gün “düşüş” adı verilen bir seyahat ile zorlu şartlarda çalışmak için çaba sarf ediyorlar. Haliyle bu acımasız düzene karşı çıkan ve yaptıkları terör eylemi olarak adlandırılan gruplar da var.

Bir işçi olan Douglas her gün polislerden kaçtığı rüyayla uyanıyor. Tekdüze hayatından sıkılınca bir çeşit rüya satıcısı bir şirketi ziyaret ediyor. Şirket isteyenin hayal dünyasına göre herhangi bir durumu müşterilerinin beynine gerçekmiş gibi nakletmekte. “Ajanlığı” seçen Douglas uykuya dalmak üzereyken gerçek bir ajan olduğu anlaşılıyor ve kendini bir kovalamacanın içinde buluyor. Tabii tüm bu yaşadıkları rüya şirketinin bir marifeti de olabilir…

 Total Recall

“Total Recall” en büyük hatasını bu ikilemden faydalanmayarak yapıyor aslında. Hikayeyi ilk kez gören biri için büyük bir bulmaca bu. Douglas, yalnızca macerasının ilk bölümlerinde rüyada olup olmadığına dair şüpheye düşüyor. Kalan kısımlarda bu ikilemi pek hatırlayamıyoruz. Bu da kaçırılmış bir fırsat olarak değerlendirmemizi gerektiriyor “Total Recall”u.

Atmosferin yaptığı çağrışım ise sayısız. En çok “Blade Runner”ı andıran mekanlar ve karanlık kullanımı filmin başlı başına bir öğesi. Ama bir süre sonra bunlar da dramatik yapıya değil de aksiyona hizmet etmeye başlıyor. Filmin aksiyonu gayet iyi, yalnız bu kadar potansiyeli yüksek bir öyküden böyle vasata yakın bir iş çıkması insanı üzüyor elbette.

 Total Recall

Filmin yönetmeni Len Wiseman. Colin Farrell’a yıllara meydan okuyan ’73 doğumlu Kate Beckinsale, bir başka güzel oyuncu Jessica Biel, Anthony Hopkins’in “Breaking Bad”deki performansı için “Hayatımda gördüğüm en iyi oyunculuktu” dediği fakat bu filmde gözle görülür bir biçimde o kompozisyonunun üstüne çıkan Bryan Cranston, Bill Nighy ve Will Yun Lee filmdeki oyuncular. 

Total Recall – Gerçeğe Çağrı Yorumları

Yorum Yok


+ iki = 6

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri