To Kill a Mockingbird | Bülbülü Öldürmek

- 29/11/2010
5,63(8 oy)

Birçok kişi “To Kill a Mockingbird-Bülbülü Öldürmek”i bir edebi eser olarak sevip saysa da eserin 1962 tarihli bir sinema uyarlaması da var. Sinema tarihine geçen bu yapıtın bazı eksikleri bulunsa da vurucu hikayesi insanı ister istemez etkiliyor.

Film 1930’larda küçük bir kasabada geçiyor. Öncelikle kasabadaki iki kardeşin, gizemli komşularıyla yaşadıkları maceralara! odaklanıyoruz. Çocuklar Scout ve Jem, içinde “2 metre boylarında vahşi birinin yaşadığı” bir evi çoğu zaman heyecanlı oyun alanlarına çeviriyorlar. Çocuklar için her devirde ilgi çekici bir unsur olan bu ev, filmin önemli bir bölümünü kapsıyor fakat bu sırada kasabada popüler olan bir davadan da haberdar oluyoruz. Bu dava ilk 1 saatlik bölümde pek dikkat çekmiyor ve gözlemlediğimiz sadece küçük çocukların gözünden kasaba hayatı oluyor. Fakat bu uzun bölümün ardından söz konusu davanın görüleceği mahkeme başlayınca, film rotasını keskin bir şekilde bu yöne çevirip asıl konunun başka olduğunu anımsatıyor. O dönemde Amerika tarafından ırkçılığa maruz kalan siyahi bir insanın açıkça tuzağa düşürüldüğünü gördüğümüz bir davada, Scout ve Jem’in babası olan Atticus, yani bir beyaz, o dönemin uygun gördüğü sıfata göre bir zenciyi savunmaya başlıyor. Buradan öfkeli ve tehlikeli fakat adalet duygusundan yoksun kasaba halkının cehaletine dikkat çeken yapım, bu kasaba halkı üzerinden Amerikan toplumuna net bir eleştiri göndermeyi ihmal etmiyor. Ardından yine küçük çocukların dünyalarına yönelen yapım, dokunaklı bir finalle sona eriyor…

Hikayeyi hiç bilmeyen biri, filmin asıl derdinin ne olduğunu ilk başta pek anlamayabilir zira film iki başlı bir hikayeye sahip olduğu izlenimini doğuruyor. Ardından finalinde, küçük çocukların yaşadığı gereksiz korku üzerinden, sahip olduğu sürenin büyük bölümünde ilgilendiği mahkeme ile kolay görünemeyecek bir bağ kuruyor. Fakat yine de filmin iki kısım arasında keskin bir geçiş yapmasını, her izleyici hoş karşılamayabilir. Ayrıca filmin özellikle Gregory Peck’in oyunculuğundan büyük güç aldığını ve hassas olmayan bünyeleri dahi etkileyecek bir gidişata ve finale sahip olduğunu belirtelim.

Filmin yönetmeni Robert Mulligan. Gregory Peck, Mary Badham, Philip Alford, Brock Peters ve küçük ama karakterinin konumu gereği aklıda kalıcı bir rolde Robert Duvall, filmin kadrosunu oluşturan isimler. Harper Lee’nin romanından uyarlanan filmin senaryo yazarı ise Horton Foote.

To Kill a Mockingbird | Bülbülü Öldürmek Yorumları

Yorum Yok


8 + = oniki

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri