Time – Zaman (Shi gan)

- 23/08/2012

Nasıl ki Quentin Tarantino, kişiliklerinin pek konuşmadığı bir film icra edecek olsa garip karşılanır, insan bir Kim Ki Duk filminde konuşkan karakterler görünce de şaşırıyor haliyle. Genelde yapıtlarında “anlatmak”tan çok “gösterme”yi tercih eden Kim Ki Duk, bu kez ikili ilişkilerin arasına bol bol diyalog serpiştiriyor. Neticede ortaya çıkan iş kötü değil fakat yönetmenin keskin dönüşü açısından ilginç.

 

“Time-Zaman”da kıskanç bir sevgilinin, erkek arkadaşı artık onun yüzünden sıkıldığını düşündüğünden geçirdiği estetik ameliyat sonucu, sevdiği erkeğin hayatına farklı biri olarak tekrar dahil olmasının sonuçlarını izliyoruz. Söz konusu kişi kıskançlık işini biraz aşırıya götürmüş bir karakter. Güzel de bir yüzü var fakat ameliyatı yapacak olan doktora da dediği gibi amacı daha güzel görünmek değil farklılaşmak! Bu sebeple bıçak altına yatıyor. Erkek arkadaşı ise sevgilisinin bu ani terk edişine bir mana yükleyememiş. Bir yandan geri döneceği umudunu taşırken, yalnızlıkla iyi baş edebilen biri olmadığından sevgili arayışlarını sürdürüyor. Belirli bir süre sonra hayatına birinin dahil olmasıyla da aslında en başından beri su yüzünde olan yarı gizli sürpriz de ortaya çıkıyor…

 

“Time” pek çok açıdan yönetmenin hayranlarının görmesi gereken bir yapım. Belki yine sonuyla fantastik bir dokunuş yaptığı söylenebilir Kim Ki Duk’un fakat filmin tamamında günümüz ilişkilerine, genelde filmlerinde konuk olarak yer alan modern karakterlerin gözünden ışık tutuyor. Diyalog kullanımı konusunda da dediğimiz gibi elini korkak alıştırmıyor kendisi. Bu açıdan yönetmenin filmlerini sevmeyenlerin de, filmlerine hayran olanların da muhakkak görmesi gereken bir yapım. Fakat bir “Boş Ev” kadar dokunaklı ve etkileyici olmadığını da ekleyelim.

 

Kim Ki Duk aynı zamanda filmin senaryo yazarı. Oyuncu kadrosunda ise Jung-woo ha, Ji-yeon Park ve Sung-min Kim isimlerini görmek mümkün. 

Time – Zaman (Shi gan) Yorumları

1 Yorum


− 3 = beş

  • minecik 6 Eylül 2012 20:48

    Yorumun bana “Boş Ev” i izlettirdi. Gerçekten çok etkileyiciydi, teşekkürler.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri