There Will Be Blood | Kan Dökülecek

- 12/08/2011
6,00(2 oy)

Uzun yıllardır izlemeyi ertelediğim “There Will Be Blood-Kan Dökülecek”i nihayet zaman ayırıp izleyebildim. Filmin neden bu kadar övüldüğünü anlamak güç değil.

Filmde günümüzde halen kurulu olan ve daha çok “emek sömürüsü” olarak adlandırabileceğimiz sistemin temellerinin nasıl atıldığı anlatılıyor en basit tabirle. Hayatını petrol kuyuları açarak idame ettiren Bay Plainview, ilk bakışta bir politikacı kıvraklığında çıkıyor karşımıza. Bay Plainview, minik ve sevimli fakat bir o kadar da dünya görüşüne göre yonttuğu oğluyla, daha doğrusu bakımını üstlendiği bir çocukla, yaptığı işin bir aile şirketi için olduğuna inandırıyor insanları. Ne var ki kimsenin pastadan büyük payı alma gibi bir gayreti yok. Herkes azla yetinip masraflarını çıkarma derdinde görünen o ki. Durumun farkında olan ve dinine oldukça bağlı olan birinin ise tek ilgilendiği kilisesi. Yanlış anlaşılmasın, bu durumla inanç sistemine bir gönderme yok, aksine körü körüne yapılan bir bağlanış eleştiriliyor. Daha önce hiç görmedikleri petrolcü bir adamın gelip bir yol yapacağını söylemesinin ardından, bu kilisesine bağlı genç adamın sarf ettiği ilk soru yolun kiliseden geçip geçmeyeceği oluyor! Yaşlılığa bağlı bir hastalık dahi hemen kötü bir ruha yoruluyor ve filmin belki de en manidar sahnelerinden birinde sıra dışı bir ayinle bu kötü ruh kovuluyor! Bu tasvirlerle dediğim gibi belki de günümüzdeki tıkır tıkır işleyen sistemin nasıl olup da bu raya girdiği anlatılıyor, aynı zamanda farkında olmadan bu çarkın  içinde bulunan insanların halleriyle. Durmaksızın çalan ve kimi zaman insanın sinirini dahi bozan gergin müzik de hikayenin göründüğü gibi gitmediğini anımsatıyor.

Aksayan yönleri de yok değil tabii ki yapıtın. Daniel Palinview, bir yandan kilisenin gönlünü hoş tutup bir yandan para kazanırken birden hayatına dahil olan ve kardeşi olduğunu iddia eden biriyle karşılaşınca film rotasını Daniel’in hayatına çeviriyor. Daniel’in öfkesini ince bir bağ ile hayatında hiç sevgi olmamasına bağlıyor ve bu durum izleyenin gözünde bu karakteri daha sempatik bir hale getiriyor. Daniel’in gelen bir iş teklifini geri çevirmesi de düzgün bir aile yaşantısı olmamasıyla bağdaştırılıyor kısmen de olsa. Bu hamleler Daniel’i ete kemiğe büründürüyor fakat dediğim gibi filmin bir nebze de olsa asıl derdinden uzaklaşmasına da sebep oluyor.

Finalinde işi “parayla saadet olmaz”a getirip daha farklı bir nokta koysaymış çok daha başarılı da olabilirmiş film.

Filmin yönetmeni Paul Thomas Anderson. Daniel Day Lewis bu rolle en iyi erkek oyuncu oscarı almıştı hatırlarsanız. Ona eşlik eden isimler ise Paul Dano, Kevin J. O’Connor, Ciaran Hinds ve Dillon Freasier.

There Will Be Blood | Kan Dökülecek Yorumları

Yorum Yok


6 × iki =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri