The Wolverine

- 15/01/2014

2000’lerde arka arkaya gelen başarılı filmlerin ardından, X Men serisinin en karizmatik mutantı Wolverine’le ilgili bir sinema filmi de yapılmıştı hatırlarsanız. Kimseler adını hatırlamasa da “Tsotsi” adlı sıradan bir filmle En İyi Yabancı Film Oscarını alan Gavin Hood’un yönettiği film, beklenebileceği üzere pek ilgi uyandırmamıştı.

 The Wolverine

Yine 2000’lerde ard arda çektiği çok iyi filmlerle adını sinemaseverlerin hafızasına yerleştiren fakat son birkaç yıldır yerinde sayan James Mangold, “The Wolverine”de geriye gitmiyor belki ama ne X Men serisi için ne de Mangold için filmin bir ileri adım olduğunu söylemek de zor.

 The Wolverine

Wolverine, depresif bir biçimde tek başına yaşayan, yaşadığı iç karartıcı günlerin etkisini atlatamayan ve varoluş nedenini sorgulayan biri olarak çıkıveriyor karşımıza. Vakti zamanında hayatını kurtardığı bir Japon iş adamının ölmek üzere olduğu haberini alınca, sadece bir süreliğine Japonya’ya adım atıyor. Japonya’da karşılaştığı ilginç teklif, hayatını kurtardığı iş adamının güzel torununun başının belaya girmesi ve Japon yer altı dünyasının da işin içine sokulmasıyla Wolverine kendisini birden karmaşık olayların içinde buluyor.

Wolverine’le ilgili bir hikayeyi Japonya’ya taşımak daha en başından riskli bir hamle. Evet çizgi roman serisinde var olan bir öykü bu lakin biz de tıpkı Wolverine gibi Japon kültürüne, mimarisine ve yaşantısına ayak uydurmaya çalışırken film bitiveriyor. Kısacası Hollywood filmlerinden aşina olduğumuz mekan tasarımı bu filmde olmayınca, olaya biraz Fransız kalıyoruz. Bunun yanında hareketli öyküde üst düzey hareketler bulunduğunu söylemek de zor. İki saate yakın süre boyunca eğleniyoruz, finali merak ediyoruz fakat bu dozlar hep orta seviyede kalıyor. Ne soluk kesen bir aksiyon sahnesi, ne zekice bir senaryo numarası var. Bu kadar büyük ismin buluştuğu iddialı bir yapımda bu durum da ister istemez göze batıyor.

 The Wolverine

Peki film kötü mü, hayır. Sonuçta Wolverine’in birden saldırıya geçmesi bile çizgi roman hayranları için bulunmaz nimet lakin bu kadar güçlü bir kadrodan bu film çıkınca, insan ister istemez hayal kırıklığına uğruyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Hugh Jackman, Will Yun Lee, Hiroyuki Sanada, Rila Fukushima ve Tao Okamoto isimleri göze çarpıyor. Senaryo Mark Bomback ve Scott Frank ikilisinin imzasını taşıyor.

The Wolverine Yorumları

Yorum Yok


+ bir = 7

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri