The Wolf of Wall Street – Para Avcısı

- 06/02/2014

Amerika’da 11 Eylül’ün sinemadaki yansımaları halen görülüyor, malum. Hollywood, Amerikan halkının konuyla ilgili korkularını üzerinden yıllar geçmesine rağmen işlemeyi sürdürüyor. Yakın zamanda yaşadığımız ve bütün Dünyayı etkileyen ekonomik kriz de, sinemadaki ürünlerini yavaş yavaş vermeye başladı. Bunun son örneklerinden, Oscarlarda da adından söz ettireceğe benzeyen ve ülkemizde “Para Avcısı” ismiyle gösterime giren “The Wolf of Wall Street”.

 The Wolf of Wall Street

Jordan Belfort, hayata atılmak isteyen genç bir Borsacıyken kendisini birden Wall Street’in acımasız atmosferinde buluyor. Bu atmosferden zevk alan Jordan, zekasının da yardımıyla kendisini zengin bir Borsacı olarak buluveriyor. Tabii bunun bir bedeli de oluyor ister istemez.

 The Wolf of Wall Street

Film kısaca bir yükseliş ve düşüş hikayesi. Teknik tabirler üzerinde fazla oyalanmıyor. Sadece sonuçlar üzerinden ilerliyor. Biraz daha sadede gelirsek, “The Wolf of Wall Street” son derece rahatsız edici bir film aslında. +18 yaş sınırıyla vizyona gireceğine kesin gözüyle bakabileceğimiz filmde, sarf edilen küfürün haddi hesabı yokken çıplaklık da filmin ana unsurlarından biri. Kısacası elini pek korkak alıştırmamış  reji ekibi.

 The Wolf of Wall Street

Bunun yanında asıl rahatsız edici kısım ise, para ve zenginlik hırsının borsa çalışanlarını nasıl gözü dönmüş kişiler haline getirdiğini anlattığı anlar. “Para avcıları”nın daha fazla kar için hiçbir ahlak anlayışlarının olmadığını, üstelik gelir seviyesinin artması durumunda ne gibi aşırılıklara başvurdukları birer birer seriliyor ortaya. İşler yolunda gittikçe ofis içinde hayat kadınlarının kol gezdiği, uyuşturucu kullanımının sıradan bir hal aldığı bir dünya burası. Bu durum yakın zamanda yaşadığımız ekonomik krize göndermeler taşımıyor belki fakat usta yönetmen Scorsese, sektörü ve çalışanları adeta yerin dibine sokup çıkarıyor. Zaten izleyenin asıl rahatsız olduğu nokta da insanların insanlıktan çıktığı bu anların, gayet doğal bir şekilde aktarılması. Karakter odaklı olması genel bir sistem eleştirisinden uzaklaştırıyor filmi. Lakin vurucu etkisinden bir şey kaybetmediğini söylemek gerek.

 The Wolf of Wall Street

Filmi yönetmenin penceresinden değerlendirmek gerekirse, Scorsese son yıllarda pek yapmadığı şekilde eski tarz bir anlayış benimsiyor bu filminde. Tıpkı “Goodfellas”taki gibi karakter odaklı bir yükseliş-düşüş hikayesi anlatırken, yıllardır müthiş şekilde anlattığı suç dünyasının inceliklerini, bu kez ekonomi dünyasındaki kirli insanların yaşantısına yerleştiriyor.3 saatlik süresi açıkçası fazla olsa da izleyeni sıkan bir bölümü de yok filmin.

 The Wolf of Wall Street

Bir diğer nokta ise Martin Scorsese’nin filmin çoğu anını bir gövde gösterisine dönüştürmesi. Oyuncu yönetimi konusunda dünyanın en iyisi olduğunu bir kez daha kanıtlayan ünlü sinemacı, pek çok anı bu sayede unutulmaz kılıyor. Film en azından 5-6 adet unutulmaz bölüm barındırıyor içinde. Özellikle DiCaprio’nun devleştiği konuşma sahneleri ve Jonah Hill’le oynadığı, “limon” adlı bir ilaçla gerçekleşen bir “uçma” sahnesi etkisinden kurtulunabilecek cinsten değil. Bu kadar büyük kısımların bir arada bulunduğu film, absürd gibi görünen, mesela yatta geçen bir cam kırılma sahnesinde, anları da Scorsese’nin yeteneği sayesinde izleyen için başka bir deneyim haline getirince, filmi beğenmemek kaçınılmaz oluyor. Senaryonun baştan aşağı sarkmayan yapısı da, filmin başyapıt kıvamına yaklaşmasında etken elbette ki.

 The Wolf of Wall Street

Sonuç olarak ortaya oyuncularıyla, senaryosuyla ve yönetmeniyle, uzun süresine rağmen bir gövde gösterisi çıkıyor. Filmin 5 Oscar adaylığının, En İyi Film, En İyi Yönetmen – Martin Scorsese, En İyi Erkek Oyuncu – Leonardo DiCaprio, En İyi Uyarlama Senaryo – Terence Winter ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Jonah Hill, hep iddialı dallardan olması da bunu kanıtlar nitelikte. Kariyerinde vurucu bir rolü olmayan Jonah Hill’in bile Oscarlarda isminin geçmesini sağlayan film, Leonardo DiCaprio’ya bir Oscar getirirse sürpriz olmaz. En İyi Film veya Yönetmen için ise, en azından ortada “Gravity” gibi bir film varken şansının az olduğunu söyleyelim. Scorsese’nin Oscarlarla sorunlu geçmişi de malum.

 The Wolf of Wall Street

Filmin oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio ve Jonah Hill’le birlikte Margot Robbie, Rob Reiner, Jon Favreau, Jean Dujardin, Matthew McConaughey ve Kyle Chandler gibi iddialı bir ekip var.

The Wolf of Wall Street – Para Avcısı Yorumları

Yorum Yok


iki × 6 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri