The Weather Man | Fırtınalı Hayatlar

- 15/11/2009
5,80(5 oy)

Film oldukça iyi ilerlerken, etkileyici bir final yerine o kadar basit bir final bölümü izliyoruz ki, filme “yazık olduğu” hissine kapılmamak elde değil.

“Fırtınalı Hayatlar”da hava durumu sunucusu David Spritz’in (Nicolas Cage) hikayesini izliyoruz. David, tam bir “kaybeden” konumunda. Eşinden ayrılmış. Yeniden birleşmek istese de, bu konuda başarılı olduğu söylenemez. Küçük kızı, henüz 12 yaşında “mücadeleyi bırakmış” bir görünüm çiziyor. Öyle ki sigaraya bile başlamış. Yaşıtlarına göre çok kilolu. David de bu durumun farkında. Kızının bu durumdan kurtulması için çok çabalıyor. Ona bir hobi bulmaya uğraş veriyor. Ama kızı, David’in verdiği hiçbir tepkiye cevap vermiyor. David’in oğlu ise babasını aklına bile getirmiyor neredeyse. Hatta babasından çok, danışmanıyla vakit geçiriyor. David’in kendi babasıyla da arasında bir hayli mesafe var. Babası, Pulitzer ödüllü bir yazar. David ise bu başarının yanından bile geçemiyor. Hayatındaki tek kitap denemesi de hüsranla sonuçlanmış. Babası, David kitabı yazalı yıllar olmasına rağmen kitabı okumamış bile. Yani David, bir yandan da kendini babasına “ispat etmekle” meşgul. Meteorolog olmadığı için, asıl işi olan hava durumu tahmininde de pek iyi değil. Üstelik insanlar, manasız bir şekilde David’in üzerine sürekli “hava durumcu” diye bağırarak yiyecek-içecek fırlatmakta. Burada asıl sorun, aksilikleri üzerine mıknatıs gibi çeken David’in aslında bunların hiçbirini hak etmiyor oluşu. Yani birçok dertle boğuşan David, önüne çıkan problemlerle baş edebilmek için elinden geleni yapmakta. Ama David’in bu kadar çok aksiliği “hak etmek” için bir uğraş vermediği aşikar. Asıl sinir bozucu olan da bu. Hal böyle olunca da David’in bir süre sonra giderek “hissizleştiğine” şahit oluyoruz. Oradan da filmin finaline doğru ilerliyoruz. Ama David’in “hissizleşmesine” fazla tanık olamıyoruz. Ve “bir çuval inciri berbet eden”, filmin ruhuna ve belki de “David’in ruhuna” aykırı bir final izliyoruz. Tabii ki bunun en büyük sebebi, filmin bir Hollywood yapımı olması. Yoksa çok daha müthiş bir final izleme şansına sahip olabilirdik. Öyle zannediyorum ki bunun sebebi Yönetmen Gore Verbinski’nin kendini, stüdyosunun şefkatli! kollarına bırakması. İzleyiciye de “olan olmuş” demekten başka çare kalmıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Nicolas Cage, Michael Caine ve Hope Davis gibi isimler var. Oyunculuklarda, Nicolas Cage’in “yüzünün eskimesi” dışında, aksayan bir taraf yok. David’in babası rolünde Michael Caine ise oyunculuk başarısıyla dikkat çekiyor. Son olarak Yönetmen Gore Verbinski’nin “Karayip Korsanları” serisinde imzası olan bir isim olduğunu hatırlatalım.

The Weather Man | Fırtınalı Hayatlar Yorumları

Yorum Yok


× 8 = sekiz

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri