The Tree of Life | Hayat Ağacı

- 29/11/2011
9,00(2 oy)

Cannes Film Festivali’nde “Altın Palmiye” alarak bu festivalin son yıllarda sık yaptığı anlaşılmaz ödül seçimlerinin son halkası olan “The Tree of Life – Hayat Ağacı” felsefesine fazlaca yüklenen fakat doğal olarak bu felsefeyi kanlı canlı oyuncularla gerçekleştirmek istediği için fikirleri askıda kalan bir yapım.

Film doğrudan bir düzlem içinde hareket etmediğinden konusundan da net olarak bahsetmemiz doğru değil. Şöyle ki; yaklaşık bir saatlik bölümünde filmin NASA’dan alındığını öğrendiğimiz etkileyici görüntülerine göz atmak durumunda kalıyoruz. Bu süreçte beklenmedik bir ölüm ve çeşitli ruh halleriyle sarmalanmış karakterler görmek mümkün. Film bu bölümünden sonra, ölümün gerçekleştiği bu ailenin geçmişinden bir kesite odaklanıyor fakat bir aile dramasına dümen kırmadığı çok açık. Alt okumalara ziyadesiyle açık bazı sahnelerde, tanıtımlardan anladığımız kadarıyla evrenin düzeniyle ilgili bir takım saptamalarda ve göndermelerde bulunuluyor. Fakat aile içi problemlere sürekli göz kırpan yapıt, bir yandan da soyut bir elbise giymek isteyince seyirci için işler biraz karışıyor. Öyle ki bu süreçte, medyada yer alan bir saptamayla annenin Tanrı’yı, babanın ise doğayı temsil ettiğini düşünmek dahi filmin derinlik haznesini genişletemiyor. Eğer film izlerken karakter çatışmalarından veya atmosferden pek hoşlanmayıp tablovari görüntüler arıyorsanız “The Tree of Life” bir nebze tatmin edici olabilir.

Hem başrolde hem yapımcılar arasında gördüğümüz Brad Pitt filme sahip çıkmış ve bol bol reklamını yapmıştı fakat filmin konuk oyuncularından Sean Penn, bir gazeteye verdiği röportajda okuduğu senaryonun çok iyi olduğunu ve bu senaryonun perdeye yeterince başarılı yansıtılmadığını söylemiş ve filme nasıl katkıda bulunduğunu halen anlamaya çalıştığını belirtmişti. Yani filmle ilgili çatlak sesler içeriden de çıkmakta. Hem senarist hem yönetmen Terence Malick’i de özel yapan şeyin nadiren film yapması değil, o nadiren yaptığı filmlerin “özel olması” gerektiğini düşünüyorum şahsen. Mesela “İnce Kırmızı Hat” gibi…

Filmin başrolünde Brad Pitt’i izliyoruz. Ona Jessica Chastain eşlik ediyor. Sean Penn ise dediğimiz gibi konuk oyuncu olarak karşımıza çıkıyor.

The Tree of Life | Hayat Ağacı Yorumları

Yorum Yok


altı + 7 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri