The Town | Hırsızlar Şehri

- 08/10/2011
7,43(7 oy)

2010’un belki de en heyecanla karşılanan yapıtı “The Town”a bakınca insan ister istemez Michael Mann’in başyapıtı “Heat”in ne kadar büyük bir film olduğunu anımsıyor bir kez daha. “Heat” sadece De Niro-Pacino ikilisini bir araya getirmesiyle değil, ki zaten iki yıldız sadece bir karede birlikte gözükmüşlerdi, polisiyeye getirdiği bakış açısıyla halen sinemaya örnek teşkil ediyor. “The Town”da da aşk hikayesini biraz törpülersek, geriye kalan kötü adam jargonu, genel karanlık atmosfer ve daha pek çok şey “Heat”in izinden gidiyor, türündeki bu öncülüne saygıda bulunuyor sanki.

Konuya geçersek, “The Town” Boston’da bir soygun çetesi üyelerinin icraatlarını! konu alıyor. Bir soygun esnasında çetenin esas adamı Doug, bankada çalışan birinden etkileniyor ve sakladığı kimliğiyle onunla aşk yaşamaya başlıyor. Bir yandan çete üyelerinden durumu gizleyen Doug, işlerden elini eteğini çekmek istediği anda her şeyin daha da karıştığını görüyor.

“The Town”da genel olarak karanlık bir atmosfer hakim. Üstelik bu karanlık filmdeki neredeyse tüm unsurlara sirayet etmiş vaziyette. Çete üyeleri çok orijinal tipler olmasa da her biri ilgi uyandırıcı. Aslında filmin türe kattığı büyük yeniliklerden, açtığı yeni bir yoldan bahsetmek mümkün değil. Var olan kuralları bozmadan, bildiği sulardan çıkmadan işliyor film. Bunun sonucunda ortaya eşi benzeri bulunmaz bir iş çıkmasa da izleyeni sürükleyen bu yapı bir kez daha devreye girip başarılı oluyor. Soygun sahnelerinde kendini hafif hafif belli eden incelik, kimi zaman değinilen belalı! ortamlar ve bekleneceği üzere başroldeki karakterin içine düştüğü aşılamaz durum gibi etkenler de bu iskeleti besliyor. Belki filmin kalbine yerleşen aşk hikayesi biraz daha kesilip işin polisiye tarafına ağırlık verilseymiş daha da heyecanlı bir iş ortaya çıkabilirmiş zira bu romantizm yüklü öykü de kendine fazla alan bulduğundan olsa gerek sonlara doğru iyice klasikleşip spesifik taraflarını atıyor sanki. Ayrıca filmin edebiyat uyarlaması olmasından ötürü olabilir, bazı karakterler, mesela Dino kendine fazla yer bulamıyor. Halbuki Doug’ın gözaltına alındığında belirttiği üzere bu karakterin geçmişi ilginç gözüküyor fakat bu konuda kapsamlı bilgi edinemiyoruz.

Filmin yönetmeni aynı zamanda Doug karakterine hayat veren fakat oyunculuğu beklendiği üzere vasatın altında seyreden Ben Affleck. Onun aşık olduğu Claire rolünde, İngiliz olsa da aksanıyla pek belli etmeyen güzel yıldız Rebecca Hall var. Jon Hamm, Jeremy Renner, konuk oyuncu olarak niteleyebileceğimiz Blake Lively, Owen Burke, Titus Welliver, bir süre önce hayatını kaybeden ve “The Town” son filmi olan Pete Postletwaite ve Chris Cooper da filmin diğer oyuncuları.

The Town | Hırsızlar Şehri Yorumları

Yorum Yok


3 × dört =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri