The Tin Drum (Die Blechtrommel)

- 23/12/2012

“The Tin Drum”ın çekildiği yılı göz önüne alıp pek çok kusurunu göz ardı etmek mümkün fakat bu kusurlar yalnızca teknik açıdan görmezden gelinebilir. Mesela savaş sahnelerinde görülen “görsel efekt yetersizliği” teknolojinin gelişmemiş olmasından veya filmin maddi sıkıntısından kaynaklanıyordur fakat filmin, halen günümüzde çok gördüğümüz bir konu dağınıklığı söz konusu.

 

Filmde Oskar adlı küçük bir çocuğun 21 yıllık serüveni ekranlara getiriliyor. Oskar, 3 yaşında kendisini bir çeşit büyümeme anlaşmasına sokuyor ve yıllar geçtikçe hiçbir fiziksel gelişme göstermiyor. Elinden düşürmediği bagetlerle çaldığı (filme de adını veren) teneke trampeti ve sesinin şiddeti gibi bir takım karakteristik özelliklere sahip kendisi fakat film Oskar’ın hayatını ele alıyor gibi gözükse de etrafındakileri de fark ettirmeden bu çemberin içine sokuyor. Mesela Oskar’ın annesinin yaşadığı çok eşli hayat, Oskar’ın muhtemel babasının Nazi sempatizanlığı vs. Kısacası film “biraz ondan biraz bundan” mantığıyla pek çok meseleyi aynı potada eritmeye çalışıyor. Sonuçta kurgusunda bir sorun olduğu görülen film, belki yine orta seviyede başarılı bir seyirlik oluyor fakat ucundan değindiği tüm konuları da üst seviyeye çekmeyi beceremiyor. Tabii filmin bir edebiyat uyarlaması olması dolayısıyla  “kitaba sadık kalma” endişesi de buna yol açmış olabilir.

 

Filmin yönetmeni Volker Schlöndorff. Oyuncu kadrosunda ise David Bennent, Katharina Thalbach, Angela Winkler ve Mario Adorf var.

 

The Tin Drum (Die Blechtrommel) Yorumları

Yorum Yok


7 − üç =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri