The Tiger and the Snow | Kar ve Kaplan

- 28/03/2010
7,00(4 oy)
Roberto Benigni “Life is Beautiful-Hayat Güzeldir” filminde yakaladığı şiirsel anlatımla sinemaseverlerin kalbini çalmış, salt iyimser olmayan finali sayesinde de birçok sinemaseverin en iyi filmler listesinde üst sıralarda kendine yer bulmuştu bu yapım. Ardından gelen “Pinocchio-Pinokyo” denemesi bir etki yaratamamasının yanında hemen unutulup gitmişti zaten. Roberto Benigni “La Tigre e la neve-Kar ve Kaplan”da eski formülü olan komedi-drama odaklanıyor ama sonuç pek parlak olmuyor maalesef.
Filmde yönetmen Roberto Benigni aynı zamanda başrolü üstlenen isim. Jean Reno, Nicoletta Braschi, Tom Waits ve Emilia Fox da filmde başlıca rol alan isimler. Roberto Benigni’nin senaryoya da katkısı var.
Filmde Benigni, Attilio adlı bir şairi canlandırıyor. Attilio, her gece aynı rüyayı görüyor. Rüyasında sevdiği kadınla evlenmek üzereyken rüya orada sonuçlanıyor. Attilio’nun sevdiği kadın, gerçek hayatta da ondan çok uzakta değil. Attilio şiirsel anlatımıyla sevdiği kadını etkilemek istese de, bu girişimleri her seferinde hüsranla sonuçlanıyor. Attilio, sevdiği kadının yakın arkadaşı şair Fuad (Jean Reno) ile gittiği, savaşın hüküm sürdüğü Irak’ta hasta düştüğünü öğrenince Irak’a doğru yol alıyor. Amacı ise, nerdeyse imkansız olan bir şeyi başarıp, sevdiği kadının -Vittoria’nın- hayatını kurtarmak…
Filme girişteki ilk 10 dakika, filmi sevip sevmeyeceğiniz yolunda büyük bir etken bence. Benigni’nin, “Hayat Güzeldir”de insanı filme çeken masalsı anlatımı burada işe yaramazsa, filmi çok yapay bulmanız olası. Açıkçası bu dil beni kendine çekemedi. Bunun yanında Irak’ta geçen filmde Benigni siyasi bir duruştan çok uzak. Saddam’ı eleştirdiği bir sahne mevcut ama Iraklı’lara kurşun sıkan bir Amerikan askeri görmek mümkün olmuyor. Filmin geveze dili, sonunda ortaya çıkacak manzara konusunda yeterince bilgi veriyor. Şöyle söyleyelim, Benigni, finaldeki birkaç sahnede izleyiciyi diken üstünde tutsa da, buruk bir sona cesaret edemiyor. Filmin sonundaki sürpriz ise filme yaramıyor. Fuad karakterinin soru işaretleriyle dolu son hali de kafa karıştırıyor.
Tüm iyi niyetine rağmen Roberto Benigni ortaya sempatik bir film koyamamış. Yine de Avrupa sinemasının önemli sayılabilecek bir isminin filmini görmek istiyorsanız, filme vakit ayırabilirsiniz ama aşırı iyimser bir filmin sizi beklediğini unutmamanızda fayda var.

The Tiger and the Snow | Kar ve Kaplan Yorumları

Yorum Yok


8 × beş =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri