The Thing | Şey

- 26/07/2010
8,60(5 oy)

1982 yapımı ve bir yeniden çevrim olan “The Thing-Şey”, halen insanı ürkütmeyi başaran görsel efektleri ve kimi zaman bir dedektiflik hikayesine bürünen kurgusuyla, sadece korku filmlerini sevenlerin değil, tüm sinemaseverlerin hoşlanabileceği bir John Carpenter filmi.

Filmin başrolünde Kurt Russell yer almakta. T. K. Carter, David Clennon, Wilford Brimley, Richard Dysart ve Peter maloney de, sınırlı bir oyuncu kadrosuna sahip filmin bazı diğer oyuncuları.

Film, dünyaya yüzyıllar önce bir şekilde yerleşen uzaylıların yeraltındayken, bir insan müdahalesi sonunda uyanıp, insanlığı yok etme planlarını uygulamaya geçirmesini anlatıyor. Bu uzaylılar, Norveç’te bir Amerikan üssüne musallat oluyorlar. Kan yoluyla insanları ele geçiren bu varlıklar, her türlü canlının görünümüne rahatlıkla bürünebiliyorlar. Yani olay bir kez patlak verdikten sonra, sınırlı sayıdaki ekipte yer alan herhangi birinin ya da birden fazla kişinin, insan görünümünde birer uzaylı olabileceğini görüyoruz. Dolayısıyla sonuçta, ekipteki herkesin diken üstünde durması gerektiği ve herkesin, çevresindeki tüm insanlardan doğal olarak şüphelendiği bir tablo ortaya çıkıyor.

“The Thing” insan psikolojisini iyi bir şekilde eşeliyor. Mesela filmin açılış sahnesinde bir uçan dairenin dünyaya doğru yol aldığını görüyoruz. Yani izleyicinin kafasında uzaylıların varlığı ile iligli herhangi bir soru işareti kalmıyor. Ama söz konusu ekipte, bir takım bulgulara rağmen konu “uzaylılar gerçekten var mıdır?”a takılıp kalıyor. Daha sonra, uzaylı veya değil bu yaratıklar ortaya çıkınca, her bir kişi, çevresindeki tüm insanlara karşı kendini korumaya başlıyor. Bir an önce gerçeğe ulaşmak istedikleri için de basitçe yanılgılara sürüklenebiliyorlar. Bunun yanında dış dünya ile irtibatları kesildiği için, üzerlerine psikolojik bir baskı da çöküyor.

Kurt Russell’ın üst düzey bir performans sergilediği film, zaman zaman yükselen temposuyla ve insanı tedirgin eden atmosferiyle “The Thing”, tüm sinemaseverlerin hoşlanabileceği, doyurucu bir film.

The Thing | Şey Yorumları

Yorum Yok


− 5 = bir

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri