The Talented Mr. Ripley | Yetenekli Bay Ripley

- 26/12/2011
7,00(6 oy)

Daha sonra John Malkovich’in başrolünü üstlendiği bir devam filmi de çekilen “The Talented Mr Ripley – Yetenekli Bay Ripley” şimdiki gibi Divx piyasasının yaygın olmadığı bir zamanda vizyona girip, adından epey söz ettirmişti.

“Yetenekli Bay Ripley”de en başından “elinden her işe gelen” bir Ripley profili izliyoruz. Başarılı bir piyano performansından sonra tanıştığı zengin bir adam, aynı okulda okudukları için Ripley’i, İtalya’daki oğlunun Amerika’ya dönmesini istemesi nedeniyle onu ikna turlarına gönderiyor. Elindeki kısıtlı bilgiyle İtalya’ya giden Ripley ise, Dickie adlı bu genç ve yetenekli adamın çekimine kapılıp görevini ifşa ederek kendisini bu ışıltılı dünyanın içine atıyor ancak bir süre sonra Dickie’nin dengesiz tavırları işleri içinden çıkılmaz bir hale sokuyor Ripley için…

Filmin, olayların akışını değiştiren bölümüne gelene kadar Ripley’in amacını çözemiyoruz. Ripley gerçekten bir süre sonra Dickie’den etkilenmiş de olabilir, en başından beri planladığı bir süreci yavaş yavaş hayata geçiriyor da olabilir. Bu sebeple Dickie’nin yanından ayrılmaması, ses tonunu taklit etmesi veya ortak hobiler için kendini paralamasının sebepleri belirli bir süre havada kalıyor. Bu süreç boyunca da hikaye belirgin bir şekilde sarkıyor, konu akıcı olamıyor ve bu zaman dilimi izleyen için pek bir şey vaat etmiyor. Bu bölümün uzunluğu izleyeni biraz sıksa da film beklenen hamlesini sona saklamayıp Ripley’i değişik bir yola sokuyor. Zaten bu andan itibaren de ekranda izlediğimiz şey birden dönüşüveriyor ve kendimizi sıkı bir gerilimin ortasında buluyoruz. Ripley’in doğaçlama davranışları, bozmaya çalışmadığı sakinliği gerilim dozunu daha da arttırıyor sanki. Bu olaylar esnasında her sıkıştığı anda bir şekilde paçayı sıyırması soru işaretlerine sebep olsa da, edebiyat uyarlaması olan filmin sağlam omurgası ayakta duruyor ve bir şekilde mantıksızlıklarını örtmeyi başarıyor. Sonunda geldiği noktayla bir kara film formatına bürünen yapım, bugün bakıldığında uzun gelebilecek süresine rağmen izleyeni memnun etmeyi başarıyor.

Filmin başrolünde Matt Damon’ı izliyoruz. Jude Law, Gwyneth Paltrow, Cate Blanchett, Philip Seymour Hoffman, Jack Davenport, James Rebhorn ve Philip Baker Hall da filmin göz kamaştırıcı oyuncu kadrosunu oluşturuyor. Filmin yönetmeni ise 2008’de hayatını yitiren ve “İngiliz Hasta” ile “Soğuk Dağ” gibi akılda kalıcı işlere de imza atan Anthony Minghella.

The Talented Mr. Ripley | Yetenekli Bay Ripley Yorumları

Yorum Yok


9 − beş =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri