The Tale of Despereaux | Despero

- 24/07/2010
5,40(5 oy)

Hemen söylemekte yarar var, “The Tale of Desperaux-Despero” pek de büyüklere hitap eden bir film değil. Diğer türdeşlerinin aksine yapım, daha çok küçük izleyicilere hitap etmeyi tercih etmiş. Ancak bu, yetişkin izleyicinin filmden hoşlanmayacağı anlamına gelmiyor. Öncelikle filmin, “Gladyatör”ü anımsatan çok güzel bir sahnesi var ki, bu kısımda sadece bu fikir bile insanı güldürmeye yetiyor. Ayrıca filmin oldukça sağlam bir seslendirme kadrosu da bulunuyor. Mattew Broderick, Dustin Hoffman, Kevin Kline, Frank Langella, William H. Macy, Emma Watson ve Sigourney Weaver. Dolayısıyla seslendirme kadrosu oldukça ilgi çekici. Filmin Türkçe selendirmesinde, sevimli fare Despero’yu Tolga Çevik seslendiriyor. Filmin iki yönetmeni var: Sam Fell ve Rob Stevenhagen.

Film olmayan bir Dor krallaığında geçmekte. Her yıl, bu krallıkta yapılan çorba, yöre sakinlerini oldukça mutlu etmekte. Zaten bu süreç, bir festival havasında kutlanıyor. Fakat bir gün, Roscuro adlı bir sıçan ortalığı karıştırınca, eşini kaybeden kral çorba yapımını yasaklıyor ve tüm farelerin ve sıçanların krallığınıda yaşamasına izin vermeyeceğini belirtiyor. Bu girişin ardından sevimli fare Despero’ya geçiyoruz. Despero, bazen kendisine paraşüt görevi gören kocaman kulaklarıyla, oldukça sevimli bir fare, fakat arkadaşlarına göre biraz asi kalıyor çünkü Despero, kedilerden veya insanlardan veya sıçanlardan pek korkmuyor. Bir gün meclisin aldığı bir kararla, yaşadığı yerden kovulan Despero, kendisini bekleyen tehlikelere karşı savaşmak zorunda kalıyor…

Filmin hikayesinde birçok kırılma ve yan unsur mevcut. Bu sebeple konu da bir süre sonra dallanıp budaklanıyor. Film, asıl gücünü bir iki gönderme veya hikayesiyle değil, Despero’nun sevimliliğinden alıyor. Despero’nun, özellikle sıçanlar arasındaki saf ve masum duruşu, Despero’yu izleyiciye de yakınlaştırıyor. Fakat film, takdire değer bir politik gönderme dışında, daha çok öğüt verici bir havada ilerliyor. Bu durum küçük izleyicilerin ilgisini çekebilir, ama yetişkin izleyici, Despero’nun sevimliliği dışında başka şeyler de görmek istiyorsa, pek tatmin olmayacaktır. Tabii “Gladyatör”ü anımsatan kısmı bunun dışında tutuyorum.

Bir animasyon efsanesi olamayacağı nerdeyse kesin olan film, yine de hoş bir boş zaman seyirliği olabilir.

The Tale of Despereaux | Despero Yorumları

Yorum Yok


× 9 = seksen bir

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri