The Taking of Pelham 1 2 3 | Metrodan Kaçış

- 23/06/2010
5,13(8 oy)

Aksiyonun efendilerinden Tony Scott’ın son filmi “The Taking of Pelham 1 2 3-Metrodan Kaçış”, çok parlak bir film olmasa da Scott’ın son yıllarda çektiği yapımlar arasında önemli bir yere yerleşiyor.

Filmde, Tony Scott’ın son dönemdeki gözdelerinden Denzel Washington ve John Travolta başrollerde yer alıyorlar. James Gandolfini, John Turturro, Luis Guzman ve Victor Gojcaj da yardımcı rollerde kendilerine yer buluyorlar.
Tony Scott, aksiyona kişilik kazandıran ve bu türün saygın bir yer edinmesini sağlayan birkaç yönetmenden biri. Bu alanda Michael Mann kadar yetkin olamasa da kendine has tarzı ile özel bir izleyici kitlesinin takip ettiği bir isim haline gelmiş durumda usta yönetmen. Son dönemde pek beğenilmeyen işleri “Domino” ve “Dejavu” gibi filmlerine bakıldığında “Metrodan Kaçış” yüksek tansiyonuyla beklentileri kısmen de olsa karşılıyor. Tabii ki “Devlet Düşmanı” gibi özel bir film değil “Metrodan Kaçış”, ama Scott’ın eski performansına kavuşmasında önemli bir basamak kanımca.
Filmde bir metrodaki insanları rehin alan bir grubu izliyoruz. Grubun başındaki Ryder (John Travolta) bir saat içinde istediği paranın getirilmemesi halinde elindeki rehineleri öldüreceği tehdidini savuruyor. Muhatabı ise, Ryder’ın isteği üzerine Victor Garber (Denzel Washington) adlı bir amir. İki isim bir telsiz yardımıyla konuşmalarını sürdürürken Ryder’ın incelediği borsa işlemlerinden asıl olayın başka olduğunu da rahatlıkla kavrıyoruz. Zaman ilerledikçe ve aksilikler üst üste geldikçe iki taraf arasında yoğun bir psikolojik mücadele başlıyor…
Tony Scott, özel çekim teknikleriyle ilk dakikalardan varlığını hissettiriyor. Zaman geçtikçe hikayesini 3-4 koldan birden anlatmaya başlayan yönetmenin en büyük zaafı ise hikayenin getirdiği klişelerden kurtulamamak oluyor. Fabrikasyon ürünü karakterlerin kol gezdiği film, gerilim yaratmada da pek başarılı değil. Oyunculuklardan yeri geldiğinde büyük güç alan yönetmen, zaman zaman eline geçen aksiyon fırsatlarını iyi değerlendiriyor ve filmi bir nebze de olsa izlenebilir kılıyor.
Scott, son dönemde süren düşüşünü tamamen yok edemese de, bu gidişe bir dur demeyi başarıyor. Özellikle türün meraklıları filmden memnun kalabilir.
James Gandolfini, John Turturro, Luis Guzman ve Victor Gojcaj

The Taking of Pelham 1 2 3 | Metrodan Kaçış Yorumları

1 Yorum


× 4 = oniki

  • senbilirsinabla 3 Temmuz 2010 20:22

    Paralı kanalda gezinirken MGM’de, adında “Pelham…” geçen siyah beyaz bir filme rastlayıp, -ortaokuldaki sevgilisine benzettiğinden pek beğendiği- Denzel Washington’lu Pelham 123’ün orijinalini gördüğünde “abla”, (herşeyin bir ikincisi, üçüncüsüyle öyle sık karşılaşmaya başlamıştır ki), Mayaların net biçimde belirttiği “zamanların sonu”na yaklaştıklarından iyice emin olur.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri