The Stoning of Soraya M. | Soraya’yı Taşlamak

- 23/09/2010
5,00(3 oy)

“The Stoning of Soraya-Soraya’yı Taşlamak” çıkış noktası olarak bir köyde yaşayan ve bir süre önce recm cezasına uğrayan genç bir kadının hikayesini anlatıyor fakat bunu yaparken büyük bir fırsat teptiğini belirtmek gerek.

Bundan birkaç yıl kadar önce “Persepolis” filmi vizyona girmişti ve sanat filmi olarak tanıtıldığından hak ettiği popülariteyi yakalayamamıştı. Filmde, tıpkı “Soraya’yı Taşlamak”ın iddiası gibi gerçek olaylar anlatılıyordu ve daha çok İran’ın geçirdiği değişimi üzerinde duruluyordu.  Burada ise bu dönüşüm anlatılmıyor, bunun yerine bir köyde süren erkek egemenliği konu alınıyor. Filmin en büyük hatası da bu oluyor. Köydeki hiyerarşik düzenin suçlusunu rejim olarak göstermeyip kötü niyetli erkeklere eleştiri oklarını yönelten yapım, asıl ödevini yerine getiremiyor. Yani öyle bir manzara yaratılıyor ki, sanki erkekler yeterince iyi olsa her şey güllük gülistanlık olacak. Yani filmde “insanların hayatlarını kötü gösterelim de nasıl olursa olsun” gibi bir anlayış var. Ayrıca bu amaca yöneldiğinden, tamamına yakın bir bölümünde bir televizyon filmi estetiğine batıyor ve buradan bir türlü çıkamıyor. Filmde yer alan mağdur kadın karakterler de direniş yerine yalnızca çırpınış sergiliyorlar.

Film işleyemeyen adalet sisteminin çarpıklığına sadece belirli bölümlerinde yer verirken, Soraya, yani Süreyya için kurulan komplo üzerinde o kadar çok duruyor ki, günümüzdeki recm acımasızlığı da arka planda kalıyor. Erkeklerin tüm kadınları aşağılık görme duygusunu da yalnızca şehvete ve küçük çıkarlara bağlayınca, bu tipler de birer karikatürü andırıyor.  Bu kötülüğü anlamaya veya anlatmaya çalışmayan yapım, sadece olanları göstermekle yetiniyor. Tabii tüm bunları yan yana getirince, ortaya sadece dışarıdan bakan gözler ortaya çıkıyor yani hikayenin işleniş tarzı içeriden olmuyor.

Finaline kadar vasatın altında seyreden filmde sonlara doğru bir iki akıllıca hamle görmek mümkün oluyor. Film duygusal yoğunluğunu arttırıp recm sahnesinde hatırı sayılır bir gerçeklik yakalıyor ve en azından “kötü” olarak nitelendirilebilecek bir yapım olmaktan kurtuluyor.

Hollywood’un, muhtemelen Amerika’nın bir süre sonra yapmak isteyeceği siyasi hamlelerine yol açmak için olsa da (ki filmin sonunda bununla ilgili ince göndermeler var), bu tip bir filme yer vermesi olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Ülkemizde film kısa bir süre önce vizyona girmişti ve bazı “Humeyni sever” yayın organları, vizyona girdiği haftada filmi görmezden gelerek sinemadan ne anladıklarını ve genel olarak tıynetlerini ortaya koymuşlardı. Sonuç olarak günümüzde recm cezasının acımasızlığı yapay da olsa gözler önüne serilmiş oldu.

Filmin oyuncu kadrosunda Shohreh Aghdashloo, Mozhan Marno, Navid Negahban, David Dian ve konuk oyuncu olarak da Jim Caveiezel yer almakta. Filmin yönetmeni Cyrus Nowrasteh.

The Stoning of Soraya M. | Soraya’yı Taşlamak Yorumları

Yorum Yok


9 − = sekiz

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri