The Social Network | Sosyal Ağ

- 12/02/2012
8,00(7 oy)

Sinemada ve televizyon dünyasında son dönemde çok revaçta olan “anti kahraman” tipi, “Sosyal Ağ”da çizilmeye çalışılmış. Zaten filmin senaristi de film vizyona girmeden yaptığı açıklamada: “Mark Zuckerberg tüm film boyunca kötü bir karakter olarak görünecek fakat son beş dakikada bu durum seyirci için tersine dönecek.” diyordu. Tüm film boyunca Zuckerberg’in kötü bir profil çizdiğini görüyoruz fakat son beş dakikada da bu durum değişmiyor.

Zaten filmde Zuckerberg bir anti kahraman olmayı da beceremiyor. Tüm film boyunca örnek alınabilecek davranışlarda bulunmuyor. Mesela filmin hemen başında kendisinden ayrılan kız arkadaşı hakkında internette ağzına geleni söylüyor ve hızını alamayıp tüm öğrenci kızları aşağılamayı amaçlayan bir programı devreye sokuyor. Sürekli somurtan, pek belli etmemeye de çalışsa asosyal olan ve insan ilişkileri konusunda zaafı bulunan bir isim olup çıkıyor Mark Zuckerberg, sadece bu ilk yirmi dakikada. Bu bölümden sonrası ise daha da felaket çünkü film Facebook’un kuruluşunu değil de doğrudan Facebook’un nasıl bir fikir hırsızlığıyla kurulduğunu anlatmaya başlıyor. Filme göre sitenin fikir babalarından, Mark fikri alıyor ve onları bu bölümde oyalayarak sitesini faaliyete geçiriyor. Site kurulduktan sonra da bu isimlere yüz çeviriyor ve baskın bir karakter olan Sean Parker’dan etkilenince de en başından beri yanında olan bir arkadaşını da yüzüstü bırakacak bir noktaya doğru gidiyor.

İşte genel olarak film Facebook sürecinin bilinmeyenlerini masaya yatırıyor ve Mark’a da alabildiğine yükleniyor. Kendisini bir fikir hırsızı olmakla bırakmıyor, olası bir mahkeme sürecinde de kendisini savunamayacağını gösteriyor. Çünkü filmin Mark hakkındaki görüşleri çok net. Bu sebeple filmi izledikten sonra Facebook’a bağlanmanız durumunda Facebook’un ücretsiz olmasından gelen iyi niyeti ve kullanıcının güvenliğini ve rahatını düşünen tüm uygulamaları da sorgulanabilir oluyor.

Film tüm bu süreci genel olarak sürükleyici bir şekilde anlatıyor fakat bazı bölümlerinde gereksiz bir gevezelik sergiliyor ve işin erbabı olmayan için ağır bir hal alıyor. Bu yüzden çok iyi bir İngilizce’niz yoksa veya filmi güvenilir bir altyazı seçeneği ile izleyemeyecekseniz eğer, Türkçe dublajlı izlemenizi tavsiye ederim.

Filmin yönetmeni David Fincher 90’lardan kalan “The Game” , “Se7en” ve “Fight Club” gibi efsane filmlerin yönetmeni olarak anılıyor fakat son yıllarda çektiği “Benjamin Button” , “Ejderha Dövmeli Kız” veya “Sosyal Ağ” ileriki yıllara ne kadar kalır bilinmez. Mark Zuckerberg’e Jesse Eisenberg hayat veriyor. Andrew Garfield, Armie Hammer, Bryan Barter ve Rooney Mara da diğer oyuncular. Senaryo Aaron Sorkin’e ait. 

The Social Network | Sosyal Ağ Yorumları

Yorum Yok


− 5 = dört

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri