The Sessions – Aşk Seansları

- 22/11/2013
7,00(2 oy)

İçinde duygusallıkla dolu bir erotizm barındıran bir film “The Sessions”. Bu nedenle de en başında handikapları olan ve yola bu handikaplarla çıkan bir film. Lakin çoğu zaman bu handikapları ekarte etmeyi başarıyor.

 The Sessions

Konuyu biraz açalım. Küçük yaşından itibaren geçirdiği felçle vücudundaki uzuvları kullanamayan Mark, cinsel konularda kendisine yardımcı olabilecek bir kadın aramaya başlıyor. Fakat Mark’ın esas isteğinin cinsel açlık olmadığını da anlıyoruz. Mark, tüm günü bir sedye üzerinde geçirse de karşı tarafın dikkatini çekecek biri olmaya çalışıyor. Kıyafetlerine dikkat etmesi mesela, bu yüzden. Bu da gösteriyor ki Mark sadece cinsel açlık peşinde koşan bir şehvet düşkünü değil, esasen bir kadın-erkek ilişkisini yaşayamamanın duygusal sıkıntısını yaşıyor. Mark’ın cinsel deneyimleri ilk başta çok başarısız gidiyor. Tüm bu süreç boyunca izlediğimiz Mark’a bir çeşit sempati duyuyor.

 The Sessions

Mark’ın cinsel partneri Cheryl ise evli ve “boyu kadar çocuğu” olan bir kadın. Kocası da eşinin özürlü insanlarla cinsel birliktelik yaşadığının farkında fakat bunu bir yardım olarak gördüğünden eşini destekliyor. Cheryl kendisinin hiç beklemediği, seyircinin ise pekala beklediği bir şekilde Mark’la yaşadığı her cinsel ilişki denemesinde yavaş yavaş bir sorumluluk/sevgi duymaya başlıyor.

 The Sessions

Helen Hunt’ın tıpkı Marisa Tomei gibi olgun yaşlarında beklenenden fazla cesur bir rolde yer aldığı filmde, büyük beklenti içine girmemekte yarar var. Film genelde vasat bir çizgide ilerliyor. Cinsel deneyim sahnelerindeki cesur oyunculuk filmin en dikkat çeken unsuru. Bunun yanında nerdeyse tüm süresi boyunca Mark/Cheryl hikayesi üzerinden ilerlerken finalinde birden bire Cheryl’ı bir kenara itiyor ve Mark’ın yaşamının son dönemine odaklanıyor. Bu da filmin konusunu Mark/Cheryl ilişkisinden tek hamlede soyutluyor. Bu tercihin doğru olup olmadığı tartışılır lakin filmde küçük de olsa bir dağınıklık yaşattığı söylenebilir.

Filmde Helen Hunt’ın yanında John Hawkes ve William H. Macy yer alıyor. Yönetmen Ben Lewin.

The Sessions – Aşk Seansları Yorumları

Yorum Yok


− 8 = bir

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri