The Secret Life of Words | Kelimelerin Gizli Dünyası

- 01/06/2008
8,40(20 oy)

“Saraybosnalı kadınların sözcükleri, sessizlikleri ve sırları olmasaydı, bu hikâye asla anlatılamazdı.” Isabel Coixet

Katalan yönetmen Isabel Coixet, Sarrah Polley ile birlikte My Life Without Me’den sonra yine etkisini uzun süre hissettirecek bir filme imza atıyor. Isabel Coixet; Sofia Coppola ve Kim Ki-duk ile birlikte sessizliğin gücünü kullanma yetisine sahip favori yönetmenlerimden biri.

Isabel Coixet, Kelimelerin Gizli Dünyası’nda savaşın acımasızlığını görüntülere ihtiyaç hissettirmeksizin, sadece kelimelerle gözümüzün önüne seriyor. Aslında acımasız olan savaş değil insan, hatta belki savaş esaret altında yaşamamak için bir şans.

The Secret Life Of Words, Balkan Savaşı’nda tüm hayatı değişmiş, kısmen işitme engelli Hanna’nın şahsında, savaşta hayatı değişmiş tüm insanların içlerinde gizledikleri kelimelerin bir kısmını ekrana taşıyor. Hanna, hayatta kalmanın utancıyla robot misali yaşamaya başlamış bir kadın. Kendini garip, kırılgan ve bomboş hisseden…

Hanna’nın kelimeleri, sessizliğin içinde dolaşıp duruyor film boyunca, ama bir an geliyor kelimeler dışarı dökülmeye başlıyor ve buna başladıklarında hiçbir şey onları durduramıyor. İşte o an gelip de Hanna kelimelerini dökmeye başladığında O’na kulak vermelisiniz. Çünkü bunlar bir filmin replikleri değil, Coixet’in de söylediği gibi bir savaşta tüm hayatı değişmiş kadınların sessizliğin içinde uzun bir süre dolaşıp durmuş o kaybolmuş kelimeleri.

The Secret Life of Words | Kelimelerin Gizli Dünyası Yorumları

3 Yorum


2 × = altı

  • tabuhan 7 Eylül 2008 15:14

    Beğenmedim ben :S

  • TUNCEL ERGÜN 23 Eylül 2008 15:27

    Bir düşünce filmi, severim ben. Bu tarz filimler oldum olası güzel gelmiştir bana.

  • yazad 27 Eylül 2009 23:24

    çok şahane…çok ama çok anlamlı…

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri