The Secret in Their Eyes | Gözlerindeki Sır

- 13/09/2010
8,67(3 oy)

“El Secreto De Sus Ojos-The Secret In Their Eyes-Gözlerindeki Sır” bir cinayet davası üzerinden ilerlese de polisiyeyi esas malzeme olarak kullanmaktan ziyade onu bir arka plan unsuru olarak ele alıyor. Derdi de bu dava üzerinden elinde bulunan karakterleri izlemek zaten. Adliye görevlisi Esposito, önceleri pek istekli olmadığı bir davanın içinde buluyor kendini ve bu sebeple yaşamı tamamı ile değişiyor. Kendisi henüz 23 yaşında olan genç bir kadının tecavüz edilip öldürüldüğünü öğrense de, esas şoku genç kadının cansız bedenini gördüğünde yaşıyor. Bunun üzerine genç kadının kocası ile de irtibatını kesmeyerek bu davanın yegane şüphelisi Gomez’in üzerine gidiyor kendisi. Gomez’i zanlı konumuna oturtan da yine Esposito, üstelik bunu sadece eski bir fotoğrafa bakarak yapıyor. Adamın bakışlarından rahatsız olan Esposito, başını sürekli derde sokan dostu Salvodal’ı yanına alıp davanın üzerine gitmeye başlıyor. 70’lerde yaşandığını öğrendiğimiz bu hadiselerin günümüzdeki yansıması da, Esposito’nun olayla ilgili bir roman yazmak istemesi şeklinde yansıyor. Film daha çok geçmişte sürse de, zaman zaman günümüze dönüp karakterlerin yaşadığı gelişimleri de gözler önüne seriyor.

Esposito’nun aşık olduğu müdiresi ile de tuhaf bir ilişkisi var üstelik bu ilişki yıllar boyunca devam etmiş. Müdire de bir yandan sevgilisi ile düğün hazırlıklarını yapmaya başlarken bir yandan da Esposito’ya manidar bakışlar fırlatarak ondan bir adım beklemekte. Bu garip aşk ilişkisi bir ara filmin omurgasını oluşturuyor ve Esposito’nun peşine düştüğü Morales davası olarak isimlendirdiği olay da iyice geride kalıyor. Esposito’nun bu davaya düşmesinin sebebi, ölen genç kadın ile kocası arasında büyük bir aşk olduğuna inanması fakat Esposito, müdiresinin kendine duyduğu aşkı dahi fark etmiyor, belki de fark etmek istemiyor.

Filmle ilgili yorum yapan birçok izleyicinin futbol stadında geçen sahneye değinmesi boşuna değil. Filmin görsel ustalık olarak tavan yaptığı bu sahnede kamera kullanımı gerçekten müthiş. Uzun süre karakterlerinin yanından ayrılmayan kamera sayesinde izleyen de muhteşem bir 4-5 dakika yaşıyor. Yine makyaj çalışmaları da dikkat çekecek cinsten. Karakterlerin gençlik ve yaşlılık dönemleri hiçbir göze batma olmayacak derecede başarılı yansıtılmış. Finalinde seyirciyi ters köşeye yatıran film, adalet kavramının gerekliliğine yaptığı vurguyla ve az da olsa ülkesinin siyasi gelişmelerine değinmesiyle takdir topluyor.

Yine de Yabancı Film Oscar Ödülü ile adını duyuran bu Arjantin yapımından çok fazla şey beklemeniz hayal kırıklığı yaratabilir. Film süresini yarıladığı esnada hikayede belirgin bir sarkma da yaşanıyor. Yüksek tempolu filmlerden hoşlanan izleyicilerin filmi pek beğenmeyeceği zaten aşikar.

Oyuncu kadrosunda Ricardo Darin, Soledad Villamil, Pablo Rago ve Javier Godino gibi isimlerin bulunduğu filmin yönetmeni Juan Jose Campanella.

The Secret in Their Eyes | Gözlerindeki Sır Yorumları

2 Yorum


iki × 2 =

  • senbilirsinabla 19 Eylül 2010 22:40

    Filme 10 üzerinden 8.5 veren “abla”nın tek şikayeti, -belli ki- Güney Amerika’nın yakışıklısı Ricardo Darin’i, festivallerde arka arkaya bir kaç filmde aynı ifade, aynı tavır ve hatta aynı saç biçimiyle izlemek…

  • Ahmet 3 Ekim 2010 15:51

    film bence çok güZel arkdaşım

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri