The Royal Tenenbaums | Tenenbaum Ailesi

- 14/07/2010
7,00(2 oy)

Mizah ile dramayı karışık bir aile ortamında harmanlayan “The Royal Tenenbaums-Tenenbaum Ailesi”, kimi zaman güldürüp kimi zaman duygulandırsa da, genelinde insanı kendine çeken bir film de değil.

Filmin çok parlak bir oyuncu kadrosu var. Filmin en başarılı ismi olarak gösterebileceğimiz Gene Hackman, Anjelica Huston, Ben Stiller, Owen Wilson, Luke Wilson, Gwyneth Paltrow, Danny Glover ve Bill Murray. Filmin yönetmeni Wes Anderson.

Dikkatli bir okursanız ve sinemayla ilgili yapılan anketleri takip ediyorsanız “The Royal Tenenbaums”un ismine çok sık rastlamanız mümkün. Özellikle sinema yazarlarının imzası olan çeşitli listelerde film, 2000’lerin en iyi filmleri arasında gösterilmekte. Filmi izlemeye başladığınızda, sinema yazarlarına hangi kısmının çekici geldiğini anlamak güç değil: sorunlu bir Amerikan ailesi.

Filmde, çocuklarıyla arası ezelden beridir berbat olan Royal Tenenbaum’un (Gene Hackman), halen resmi olarak evli olan eşinin bir talibi olduğunu duymasıyla, az bir ömrünün kaldığını söyleyip eski ailesini yeniden toparlamaya çabalaması anlatılıyor…

Royal Tenenbaum, çocuklarının kırılıp kırılmayacağına bakmadan sözünü esirgemiyor. Bu sebeple de büyüdüklerinde, hiçbir çocuğuyla irtibatını koruyamamış. Zaten ailesini toplamaya çalışmasının tek sebebi de eşinin evlenmesini istemiyor oluşu. Tenenbaum ailesinin diğer üyeleri de sokakta görebileceğiniz cinsten insanlar değil. Kimi, yaşamından geçen tüm önemli olayları ailesinden saklama kapasitesine sahipken kimi de babasına karşı büyük bir hukuki mücadele başlatmış durumda. Aile, arka fonda çalan “The Beatles” ve “Bob Dylan” gibi efsane isimlerin şarkıları altında bir araya gelince, yaşadıkları gerilim ve duygusal fırtınalar da tavan yapıyor haliyle. Film bu kısımlarında gerçekten komik anlara yer verirken, önceden üzerinde durmadığı bir aşk hikayesini eşelemeye başlayınca duygusal sulara doğru yelken açıyor. Güçlü bir atmosfer yakalayamasa da finalinde durumu biraz toparlayarak hikayesini noktalıyor.

Filmin abartıldığı bir gerçek. Çoğu izleyicinin aklında 2000’lerden kalan filmler arasında bu film yok muhtemelen. Fakat iyi oyuncu kadrosu ve farklı karakterlerin adeta geçit yaptığı bu çalışmaya göz atmak da ilginç olabilir.

The Royal Tenenbaums | Tenenbaum Ailesi Yorumları

Yorum Yok


yedi × 5 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri