The Road

- 22/12/2013

“The Road” kapkaranlık bir gelecekte geçiyor. İsimlerini öğrenemediğimiz bir baba ve oğlu var. Yakın geçmişte sebebi bilinmeyen bir şekilde doğa ana kendisini yok etmeye başlamış. Dünyada hiçbir hayvan ve bitki kalmamış. Hal böyle olunca insanlar daha iyi bir yer aramak için mülteci olarak yollara dökülmüşler. Aileler, eli silahlı, yamyamlardan oluşan çetelere yem olmamak için intihar etmiş, kalanlar ise yokluk içinde yaşam mücadelesi veriyor.

 The Road

Konu edilen baba ve oğlun aileyi tamamlayan üyesi anne de, çocuğuyla birlikte ölüme gitmek istese de babayı ikna edemeyip ikisini baş başa bırakmış. Esasen babanın da dünyayı yaşamaya değer bir yer olarak görmediği ayan beyan ortada lakin bir şekilde, daha çok çocuğu için bir umut beslemekte. Daha sıcak bir yere varmak için güneye doğru yola çıkmışlar. Güneyde kendilerini neyin beklediklerinden habersizler. Hiçbir güvenliğin olmadığı dünyada, karşılarına her an bir tehlike çıkabiliyor. Bu sebeple adam, elinde kalan iki kurşunu, çetelerin eline düşmemek için intihar amacıyla saklıyor, daha da kötüsü çocuğunu öldürüp kendisi de arkasından ölebilmek için.

 The Road

Bütün resme baktığınızda pek çok zenginleştirilmiş ayrıntıyla dolu “The Road”. Kapkara bir dünyada geçen film, kötümser insanların bile içini karartacak cinsten. Fakat bir yandan da umut kendisini sürekli belli ediyor. İnsan psikolojisinin derinliklerine inilen yapımda, baba ve oğlun bir eve girip başka insanlarla karşılaştıkları bir sahne var ki, hazmı gerçekten zor.

Yaşanan afetin sebebini asla bilemiyoruz. Sadece sonuçları ortada. Belli ki izleyenin detaya takılmaması istenmiş bu hamleyle. İyi mi olmuş kötü mü, o da seyircinin karar vermesi gereken bir şey.

 The Road

Filmin yönetmeni John Hillcoat. Hillcoat çok bilinen filmi “The Proposition”a göre çok daha incelikle ve üst düzey bir filme imza atmış. Senaryo Joe Penhall’a ait. Film bir edebiyat uyarlaması. Oyuncu kadrosunda ise ne kadar iyi bir aktör olduğunu bir kez daha kanıtlayan Viggo Mortensen, Kodi Smit-McPhee, kısacık rolünde devleşen Robert Duvall, Charlize Theron ve Guy Pearce gibi isimler var.

The Road Yorumları

Yorum Yok


altı × = 6

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri