The Raven – Kuzgun

- 24/02/2013

Nedense adı 2000’lerin önemli yönetmenleri arasında bir türlü anılmayan fakat aynı dönemde “V for Vendetta” gibi önemli bir filmi sinemaya kazandıran James McTeigue’nin son filmi “The Raven – Kuzgun” etkisiz reklam kampanyasının da bir sonucu olarak sinema dünyasında pek heyecan uyandırmadı.

 The Raven

Öncelikle ilk kareden itibaren filmin etkileyici bir işçiliği olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dönem filmlerinin yapay havasından eser barındırmayan film, izleyiciyi hikayenin geçtiği zamana ve mekana bir şekilde adapte etmeyi başarıyor.

Kurgusal bir hikaye izlediğimiz filmde, bir şair ve edebiyatçı olarak zor günler geçiren, eleştirilerini bir türlü gazetelerde yayınlatamayan Edgar Allen Poe’nun eski romanlarındaki cinayet hikayelerinden esinlenerek cinayet işleyen bir katilin, polis teşkilatı ve Poe ile arasında yaşanan kedi – fare oyununu izliyoruz.

Filmin inandırıcılık sınırını zorlayan birkaç sahnesi var fakat bu sahneler de üzerinde durulmaya değmeyecek ve dediğimiz gibi sadece sınırı zorlayan sahneler. Onun dışında bazen aksasa da filmin işleyişi, atmosferi ve hikayenin tarzı 90’larda izlediğimiz görkemli filmlere hayli benziyor. Hatta filmin finali de, finalle beraber gelen bir başka sürpriz de hikayenin gizemine cuk oturuyor ve “sürpriz son fabrikası”na dönüşen Hollywood’ta bu hamlenin halen işleyebileceğini de gösteriyor. John Cusack gibi görece orta seviye bir yıldızın da kariyerinde önemli bir halka oluyor “The Raven”.

Film izleyicilerden de eleştirmenlerden de pek puan toplayamadı. Muhtemelen bunda etkili olan şey filmin kurgu bir hikayeye gerçek bir edebiyatçı yerleştirip zaman zaman da aksaması.

 The Raven

Filmin oyuncu kadrosunda John Cusack’ın yanı sıra Alice Eve ve Luke Evans da var. 

The Raven – Kuzgun Yorumları

Yorum Yok


7 × = ondört

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri