The Raid: Redemption – Baskın (Serbuan maut)

- 02/09/2012

“Baskın” vizyona girdiğinde “Son dönemin en iyi aksiyonu” etiketiyle ünlenmiş ve düşük bütçesine rağmen yakaladığı başarı ile takdir toplamıştı. Hatta filmi “son on yılın en iyi aksiyonu” olarak da nitelendiren yayınlar vardı. Bu sözün doğru olması için ise, en azından Bourne serisinden haberdar olmamanız gerekiyor. Evet film başarılı bir aksiyon ama efsaneler arasına adını yazdırıp yazdıramayacağı ise şüpheli.

 

Bir özel tim ekibinin suçlularla dolu bir binaya gerçekleştirdiği baskın sırasında kapana kısılmasını izliyoruz. Filmin aksiyon bombası niteliği de bu binanın içinde deforme oluyor. Ortada baş döndürücü bir aksiyon yok. Hatta filmin diyaloglarla geçen kısımları, özellikle ilk bölümde hareketli geçen kısımlarına oranla daha ağırlıklı. İşin garibi ortada bir karakter derinliği de yok. Yani belli ki filmin amacı etkileyici bir hikaye sunmak değil izleyenine. Hatta yönetmenin bir söyleşisinde dediğine göre esas amaç Endonezya’daki bir dövüş sporunu izleyicilere tanıtmak. Peki bu amaca tamamen ulaşabilmiş mi yönetmen, orası da biraz şüpheli.

 

Demek istediğim şu ki “Baskın” biraz kafası karışık bir film. Tamamen aksiyona yaslanmıyor ama aksiyonunu geri plana çektiğinde yerine dişe dokunur bir şey de koymuyor. Bu da tüm filmin aksamasına sebep oluyor ve mantık hatalarını beraberinde getiriyor.

 

Tüm bu eksiklerine rağmen film dar alandaki sıkışmışlık hissini başarıyla yansıtıyor perdeye ve daha da önemlisi pek çok sahnede iyi bir gerilim dozu yakalıyor. Özellikle ikinci bölümünde dövüş sahnelerini ağırlıkla izliyoruz. Emniyet birimindeki yozlaşmaya da dikkat çeken yapım, eksik yanlarına rağmen hoş bir seyirlik ama son yılların en iyi aksiyonu olduğunu da söyleyemeyeceğiz ne yazık ki.

 

Filmin yönetmeni ve senaristi Galler’li Gareth Evans. Endonezya’da geçen filmin oyuncu kadrosunda ülkemizde pek tanınmayan isimler olan Iko Uwais, Joe Taslim ve Donny Alamsyah var.

The Raid: Redemption – Baskın (Serbuan maut) Yorumları

Yorum Yok


yedi × 2 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri