">
">

The Proposition | Teklif

- 14/01/2010
7,50(2 oy)

Son dönemde çok sık gördüğümüz üzere Avustralya’nın bakir topraklarını kendine mesken edinen “The Proposition”, az aksiyon, az diyalog ve bol manzarayla örülü bir tema işliyor.

John Hillcoat’ın yönettiği filmde senaryoyu Nick Cave yazmış. Guy Pearce, Danny Huston, Ray Winston, David Wenham, John Hurt, David Vallon, Noah Taylor ve Emily Watson da oyuncu kadrosunu oluşturan isimlerin başında geliyorlar.

Filmde Avustralya’nın etnik unsurlarını da işin içine katarak, karmaşık bir aile ilişkisi konu alınıyor. Zamanında azılı bir çete olan Burns kardeşlerin, filmdeki faaliyetlerini! hali hazırda Arthur Burns (Danny Huston) yürütmekte. Arthur’un iki kardeşi ise tası tarağı toplayıp Arthur ile irtibatlarını kesmişler. Fakat bu iki kardeş bir baskında yakalanınca, Yüzbaşı Stanley (Ray Winstone), kardeşlerden Charlie’ye (Guy Pearce) “neresinden tutsanız elinizde kalacak” bir teklif sunuyor. Yüzbaşı, Charlie’den bilinmeyen bir mağarada yaşayan kardeşi Arthur’u öldürmesini istiyor. Eğer öldürmezse, kendisi ve küçük kardeşinin hayatı söz konusu…

Son yıllarda farklı bir çehreye bürünen Western türünün dingin bir örneği “The Proposition”. Film ağır ağır ve görkemli manzaralar eşliğinde ilerliyor. Kardeşlerin bu zor durumuna yeterince ilgi göstermeyen film, bunun yerine Yüzbaşı Stanley’in eşi Martha’nın (Emily Watson) bir olaydan dolayı kardeşlere duyduğu intikam hırsına ve dönemin ilkel şartlarına dayanıyor. Hatta filmin iskeletini Yüzbaşı’nın düştüğü açmazın oluşturduğu bile söylenebilir. Hal böyle olunca, izleyen de ister istemez bir şaşkınlığa uğruyor/uğrayabiliyor. Kardeşler arasında, film boyunca görmemiz gereken duygusal bakış açıları yalnızca final kısmında hayat buluyor.

John Hurt’ün akılda kalıcı bir performans sergilediği yapımın senaryosundaki hissiyatın filme geçişte sekteye uğradığı aşikar.

The Proposition | Teklif Yorumları

Yorum Yok


× 4 = oniki

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri